Oprah Winfreyová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Oprah Winfrey)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oprah Winfreyová
Oprah in 2014.jpg
Rodné jméno Orpah Gail Winfrey
Narození 29. ledna 1954 (66 let)
Kosciusko
Národnost Afroameričané
Alma mater Tennessee State University
East Nashville Magnet School
Nicolet High School
Lincoln High School
University of Tennessee
Zaměstnavatelé WTVF (do 1976)
WJZ-TV (od 1976)
WLS-TV (od 1983)
WVOL
Harpo Productions
Ocenění People's Choice Awards (1988, 1997, 1998, 2004, 2005, 2006, 2007 a 2008)
NAACP Image Award for Outstanding News, Talk or Information – Series or Special (1993, 1989, 1994 a 1995)
NAACP Image Award for Entertainer of the Year (1991)
Horatio Alger Award (1993)
Národní ženská síň slávy (1994)
… více na Wikidatech
Politická strana Demokratická strana
Partner(ka) Stedman Graham (od 1986)
John Tesh
Podpis Oprah Winfreyová – podpis
Web www.oprah.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Oprah Winfrey v roce 2004

Oprah Gail Winfrey (* 29. ledna 1954) je známá americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu. Uváděla populární Oprah Winfrey Show. Je mnohonásobnou držitelkou ceny Emmy a byla nominována na Oscara. Je považována za nejbohatší Afroameričanku 20. století[1] a největší afroamerickou filantropku všech dob.[2]

Magazín Forbes ji označil za nejvlivnější světovou celebritu. Její fanoušci (včetně Michaela Moorea) chtěli, aby v roce 2004 i 2008 kandidovala na úřad prezidenta Spojených států.[3][4] Oprah se však k tomu nevyjádřila. V amerických prezidentských volbách 2008 využil její popularity demokratický kandidát Barack Obama, kterého otevřeně podporovala.[5]

Život[editovat | editovat zdroj]

Oprah se původně jmenovala "Orpa" podle biblické osoby v knize Rút, ale její rodina a přátelé nevěděli, jak jméno správně vyslovit a nazývali ji místo toho "Oprah".

Oprah Winfrey se narodila v Kosciusko, Mississippi, dospívající svobodné matce. Rodiče spolu však nežili. Její matka, Vernita Lee (narozená c. 1935), byla služka. Winfreyová byla přesvědčena, že její biologický otec je Vernon Winfrey (narozený 1933), horník, který se později stal holičem/kadeřníkem, který byl v ozbrojených silách v době, kdy se narodila. O několik desetiletí později se prohlašoval za jejího biologického otce farmář a veterán druhé světové války Noah Robinson, senior z Mississippi (narozený c. 1925). Genetickým testem v roce 2006 zjistila, že její mateřská linie vznikla v etnické skupině Kpelle v oblasti dnešní Libérie.

Po narození Oprah s ní její matka odjela na sever. Prvních šest let života strávila v chudobě na venkově se svou babičkou Hattie Mae Lee (15. 4. 1900 - 27. 2. 1963). Ta byla tak chudá, že Oprah často nosila šaty z bramborových pytlů, kvůli kterým si z ní děti dělaly legraci. Babička ji naučila číst a vzala ji do místního kostela, kde ji přezdívali "Kazatel" pro její schopnost přednášet verše z bible.

Ve věku šesti let se Oprah s matkou přestěhovala do městské čtvrti v Milwaukee, Wisconsin. Matka pracovala jako služka a soužití s ní bylo méně příznivé a povzbudivé než s babičkou. V době, kdy se Oprah opět nastěhovala, Lee porodila další dceru - Patricii, nevlastní sestru Oprah, která později (v únoru 2003 ve věku 43 let) zemřela na následky závislosti na kokainu. V roce 1962 Lee s obtížemi zvládala obě dcery, takže Oprah byla dočasně poslána žít s Vernonem v Nashville, Tennessee. V té době se Lee narodila třetí dcera. Lee dala dceru, později pojmenovanou také Patricia, k adopci v naději, že se jí uleví od finančních problémů. Oprah nevěděla, že má druhou nevlastní sestru až do roku 2010. V době, kdy se vrátila k matce, Lee porodila chlapce jménem Jeffrey; tento nevlastní bratr zemřel na AIDS v roce 1989.

Oprah Winfrey prohlásila, že ji obtěžoval její bratranec, strýc a rodinný přítel, a to od doby, kdy jí bylo devět let. Poprvé to uvedla před svými diváky v roce 1986 v epizodě svého televizního pořadu, kdy se diskutovalo o sexuálním zneužívání. Když se ve věku 24 let snažila informovat o svém zneužití členy rodiny, odmítli to přijmout. Oprah Winfrey jednou poznamenala, že se rozhodla nebýt matkou, protože o ni nebylo mateřsky postaráno.

Ve 13 letech po dlouhé době utrpení a zneužívání utekla z domova. Když jí bylo 14 let, otěhotněla, její syn zemřel krátce po narození. Později uvedla, že se cítila zrazena členem rodiny, který v roce 1990 prodal její příběh bulváru National Enquirer. Začala chodit v Lincolnu na střední školu. Po prvních úspěších ve škole byla převedena do střední školy Nicolet na bohatém předměstí. Sama říká, že jí byla neustále předhazována její chudoba, když jela autobusem do školy s ostatními Afroameričany, z nichž někteří byli služebníky rodin spolužáků. Začala proto krást peníze své matce, aby mohla utrácet jako její vrstevníci, začala lhát a mít rozmíšky s matkou.

Její frustrovaná matka ji znovu poslala žít s Vernonem do Nashvillu, ale tentokrát si ji už nevzala zpět. Vernon byl přísný, ale povzbuzující a její vzdělání pro něj bylo prioritou. Oprah Winfrey se stala úspěšnou studentkou a byla zvolena nejpopulárnější dívkou. Stala se členkou řečnického týmu střední školy East Nashville High School, umístila se druhá v celonárodní soutěži v dramatickém výkladu. Vyhrála řečnickou soutěž, která zabezpečila její plné stipendium na Tennessee State University, historicky „černé“ instituci, kde studovala komunikaci. Jako teenagerka poprvé pracovala v místním obchodu s potravinami. V 17 letech vyhrála Miss Černá kráska Tennessee. Také upoutala pozornost místní rozhlasové stanice afroameričanů WVOL, která ji najala na částečný úvazek do týmu zpráv. Působila tam v závěru studia na střední škole a v prvních dvou letech na vysoké škole.

Winfrey později uznala vliv babičky na svůj život, když uvedla, že to byla právě Hattie Mae, kdo ji povzbudil k projevu na veřejnosti a "dal jí pozitivní pocit ze sebe samé".

Na udílení cen Zlatý globus v lednu 2018 Oprah Winfrey pronesla projev na podporu kampaně #MeToo, po kterém se začalo podle CNN mluvit o tom, že by mohla kandidovat v příštích prezidentskych volbách.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oprah Winfrey na anglické Wikipedii.

  1. NOON, Chris. Oprah The Educator [online]. Forbes, 2007-01-02 [cit. 2007-03-04]. Dostupné online. 
  2. Oprah Winfrey Debuts as First African-American On BusinessWeek's Annual Ranking of 'Americas Top Philanthropists' [online]. Urban Mecca, 2004-11-19 [cit. 2007-03-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-11-21. 
  3. Archivovaná kopie. www.soaringspiritwithtears.com [online]. [cit. 2008-06-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-17. 
  4. http://www.dreamagic.com/oprah/index.html
  5. http://zahranicni.ihned.cz/c1-22603740-obama-sazi-na-oprah-efekt
  6. CNN, Eric Bradner and Rebecca Berg,. Democrats on Oprah 2020: She could win, but .... CNN. Dostupné online [cit. 2018-01-10]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]