Okres Kremže-venkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přívoz přes Dunaj v městečku Spitz, západně od Kremže

Okres Kremže-venkov (německy Bezirk Krems-Land) je rakouským okresem ve Waldviertelu, spolkové zemi Dolní Rakousko. Centrem okresu je město Kremže (Krems an der Donau), které však k území okresu nepatří, protože má postavení statutárního města.

Statistické údaje[editovat | editovat zdroj]

  1. Rozloha: 923,95 km²
  2. Počet obyvatel: 54 407 (2001)
  3. Hustota zalidnění: 59 obyvatel/km²
  4. Počet obcí a měst: 30
  5. SPZ: KR

Poloha okresu[editovat | editovat zdroj]

Poloha okresu

Přibližnou osou okresu je řeka Dunaj. Okres obklopuje ze západní, severní a jižní strany statutární město Kremže, ve kterém sídlí jeho úřady. Je to plně vnitrozemský okres, nesousedí s žádnou jinou spolkovou zemí, ani s jiným státem. Na severu sousedí s okresem Horn, na západě s okresem Zwettl, na jihozápadě s okresem Melk, na jihu s okresem Sankt Pölten-venkov, na východě s okresem Tulln a na severovýchodě s okresem Hollabrunn. Vzdálenost ze sídla okresu - města Kremže do zemského hlavního města Sankt Pölten je asi 30 km.

Povrch okresu[editovat | editovat zdroj]

Skutečné nížiny se v tomto okrese již nevyskytují, nadmořskou výšku pod 200 m má v okrese pouze bezprostřední okolí Dunaje. Přibližně v rovnováze je zastoupení rovin (200-500 m) a různých pahorkatin a vrchovin (nad 500 m) jako např. Dunkelsteiner Wald nad Dunajem. Celé území bez výjimky odvodňuje Dunaj, do něhož na území okresu ústí přítoky jako např. řeka Kremže.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město leží v údolí Dunaje, na soutoku řeky Kremže a Dunaje, v tzv. Waldviertelu (Lesní čtvrti).

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Kremži (jako Urbs Cremisia) je z roku 995. Osídlení na území města je však daleko starší. Roku 2005 byl v Kremži nalezen dětský hrob, starý 27 000 let.

Přibližně od roku 1000 se na území města usídlili kupci, na jejichž ochranu zde byl zřízen hrad. Ve středověku byla Kremže důležitým obchodním centrem, především obchodu se solí.

V roce 1645 v období třicetiletých válek město dobyla švédská vojska vojevůdce generála a polního maršála Lennarta Torstensona (1603-1651) při tažení na Vídeň.

Na dnešním území města se nacházel největší hnědouhelný důl Rakousko-Uherska. Roku 1872 byla Kremže napojena na rakouskou železniční síť. Za Třetí říše byla Kremže připojením okolních obcí výrazně zvětšena a formálně se stala metropolí Dolnodunajské župy, v jejímž rámci se z ní stal městský okres. Po druhé světové válce se proto stala statutárním městem.

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Okres Kremže-venkov sestává ze 30 obcí z toho 4 města a 20 městysů. V závorkách je uveden počet obyvatel k 1. dubnu 2009.

Města

Městysy

Obce

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bezirk Krems-Land na německé Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 48°27′ s. š., 15°34′1″ v. d.