Krumau am Kamp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krumau am Kamp
Panorama města
Panorama města
Krumau am Kamp – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška370 m n. m.
StátRakouskoRakousko Rakousko
Spolková zeměDolní Rakousy
OkresKremže-venkov
Krumau am Kamp
Krumau am Kamp
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha26,87 km²
Počet obyvatel772 (2014)
Hustota zalidnění29 obyv./km²
Správa
StarostaFranz Sinhuber
Oficiální webwww.krumau.at
E-mailgemeinde@krumau.at
Telefonní předvolba02731
PSČ3543
Označení vozidelKR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krumau am Kamp (česky Krumlov nad Kampem, vzácně Krumlov nad Chubou)[1] je obec v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy v okresu Kremže-venkov.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název hradu a města Krumau pochází ze starogermánského výrazu pro křivý luhKrumme Aue, přičemž krumme je obdobou keltského výrazu, který dal vznik názvu pro celou řeku Kamp, nad níž se hrad rozkládá. Zcela obdobnou toponymickou etymologii shledáváme v případě názvu města Český Krumlov. V němčině jsou názvy těchto dvou měst v běžném užívání shodné a odlišují se přídomkem Krumlov nad Kampem a Krumlov nad Vltavou.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obec Krumau se dlouhodobě potýká s poklesem obyvatelstva. V roce 1971 čítal počet obyvatel 1041 osob, avšak již o deset let později klesl celkový počet o 14 %. K roku 2014 žilo v obci 772 stálých obyvatel.

Hrad Krumau a řeka Kamp

Hrad[editovat | editovat zdroj]

Poblíž obce stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Kamp stejnojmenný hrad Krumau. První zmínka o něm pochází z roku 1172. Od roku 1261 na hradě pobývala česká královna Markéta Babenberská poté, co ji ode dvora vypudil její manžel Přemysl Otakar II. V roce 1266 na hradě zemřela.

Hrad byl několikrát zpustošen, nejvíce však v roce 1619. V roce 1668 byl opraven, avšak od 18. století postupně chátral a upadal.

Novodobá rekonstrukce započala v roce 1959 a pokračuje dodnes. Hrad je v současnosti v soukromém vlastnictví, nicméně v letní sezóně je částečně přístupný veřejnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]