Okres Gmünd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Okres Gmünd
Bezirk Gmünd
geografie

Bezirk Gmünd in Österreich.png
okres Gmünd na mapě Rakouska

Karte Aut Noe GD.png
okres Gmünd na mapě Dolního Rakouska

Hlavní město: Gmünd
Souřadnice:
Rozloha: 786,24 km²
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 37 939 (1. 1. 2011)
Hustota zalidnění: 48 ob./km²
správa regionu
Nadřazený celek: Dolní Rakousy
Druh celku: okres
Podřízené celky: 21 obcí
Oficiální web: http://www.noel.gv.at/Bezirke/BH-Gmuend.html

Okres Gmünd je rakouským okresem ve spolkové zemi Dolní Rakousko.

Poloha okresu[editovat | editovat zdroj]

Okres leží v nejseverozápadnější části Dolního Rakouska při hranicích s Českou republikou a Horním Rakouskem. Česká republika (přesněji Jihočeský kraj, okresy Jindřichův Hradec a České Budějovice) ho obklopují ze severu a ze západu. Na jihu sousedí s okresem Zwettl, na východě pak s okresem Waidhofen an der Thaya. V jihozápadní části okresu najdeme trojmezí Horního Rakouska, Dolního Rakouska a Jihočeského kraje. Okresní město Gmünd, česky Cmunt, je zároveň městem hraničním, na české straně mu odpovídá město České Velenice, které bylo dříve předměstím Cmuntu. Vzdálenost Gmünd – hlavní město země Sankt Pölten je asi 110 km.

Povrch okresu[editovat | editovat zdroj]

Většinu území okresu tvoří vrchoviny nad 500 m. Pouze nejbližší okolí města Gmünd (v údolí Lužnice) má nadmořskou výšku nižší. Na jihu území se zvedají Novohradské hory, které v některých místech překračují 1000 m.

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Okres Gmünd se dělí na 21 obcí, včetně pěti měst a jedenáct městysů. V závorkách je uveden počet obyvatel k 1. lednu 2010.

Úzkokolejky jezdí také na území okresu Gmünd. Jsou to tratě Groß-Gerungs – Gmünd a Litschau – Gmünd. Již dlouho se plánuje přeshraniční propojení úzkokolejek mezi Novou Bystřicí (JHMD) a Litschau.

Města

Městyse

Obce

Obce v okrese Gmünd

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bezirk Gmünd na německé Wikipedii. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Okres Gmünd ve Wikimedia Commons