Mileva Marićová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mileva Marićová
Mileva Marićová (1912)
Mileva Marićová (1912)
Narození19. prosince 1875
Titel
Úmrtí4. srpna 1948 (ve věku 72 let)
Curych
Místo pohřbeníhřbitov Nordheim
BydlištěSmíchov (od 1911)
Novi Sad
NárodnostSrbové
Alma materUniverzita v Curychu
Spolková vysoká technická škola v Curychu
Univerzita Heidelberg
Povoláníučitelka
Nábož. vyznánípravoslaví
ChoťAlbert Einstein (1903–1919)
DětiLieserl Marić[1]
Eduard Einstein
Hans Albert Einstein
RodičeMiloš Marić[2] a Marija Ružić
Rodrodina Alberta Einsteina
PříbuzníZorka Marić a Miloš Marić (sourozenci)
Sofija Golubović (maternal first cousin)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mileva Marićová (19. prosince 1875, Titel, Vojvodina, Rakousko-Uhersko, dnes Srbsko4. srpna 1948, Curych, Švýcarsko) byla srbská matematička, fyzička a první manželka Alberta Einsteina.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla uzavřená, ale nesmírně nadaná pro matematiku a fyziku. Studovala v Novém Sadu, Záhřebu, Bernu, až se nakonec, jako jen pátá žena v dějinách, dostala na Polytechniku v Curychu, kde studovala jako jediná žena své generace.[3]

Zde potkala Alberta Einsteina, se kterým ji již od začátku spojovalo přátelství a podobné názory na fyzikální problémy. Zanedlouho se vzali a měli spolu tři děti. V roce 1919 se rozvedli.

Mileva Marićová byla velmi nadanou studentkou, ale kvůli vztahu s A. Einsteinem se vzdala vlastní kariéry a stala se oporou pro svého manžela. Nesporné však je, že se fyzikou zabývala nadále. Existují jisté indicie, které vedou k závěrům, že byla spolutvůrkyní teorie relativity. Sovětský vědec Abram Fedorovič Joffe měl na původním rukopisu k teorii relativity zahlédnout podpis autora jako Einstein-Marity. Marity je zdrobnělinou Milevy. Později vydaný rukopis ale obsahuje pouze Einsteinovo jméno.[4] [5] Takové tvrzení rozpoutalo ostré diskuse, které přetrvávají do současnosti. Faktem však zůstává skutečnost, že si Einstein v děkovné řeči při příležitosti převzetí Nobelovy ceny roku 1922 na svou bývalou ženu nevzpomněl, zato jí předal finanční odměnu v plné výši 1 milion dolarů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mileva Marićová na slovenské Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. Dostupné online.
  3. Albert Einstein: Životopis vědce, jehož jméno se stalo synonymem geniality. Elektrina.cz [online]. 2018-03-09 [cit. 2019-07-23]. Dostupné online. 
  4. Mileva Marić – The Theory of Relativity and Missed Opportunities. SciHi Blog [online]. [cit. 2019-07-23]. Dostupné online. 
  5. Did Albert Einstein Steal The Theory Of Relativity From His Wife?. Forbes [online]. 2016-08-01 [cit. 2019-07-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]