Mileva Marićová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mileva Marićová
Narození 19. prosince 1875
Titel
Úmrtí 4. srpna 1948 (ve věku 72 let)
Curych
Místo odpočinku hřbitov Nordheim
Národnost Srbové
Alma mater Univerzita v Curychu
Švýcarský federální technologický institut v Curychu
Univerzita Heidelberg
Manžel(ka) Albert Einstein (19031919)
Děti Lieserl Marić, Eduard Einstein a Hans Albert Einstein
Web www.pbs.org/opb/einsteinswife/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mileva Marićová (19. prosince 1875, Titel, Vojvodina, Rakousko-Uhersko, dnes Srbsko4. srpna 1948, Zürich, Švýcarsko) byla matematička, fyzička a manželka Alberta Einsteina.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla uzavřená, ale nesmírně nadaná pro matematiku a fyziku. Studovala v Novém Sadu, Záhřebu, Bernu, až se nakonec, jako jen pátá žena v dějinách, dostala na Polytechniku v Curychu, kde studovala jako jediná žena svojí generace.

Zde potkala Alberta Einsteina, se kterým ji již od začátku spojovalo přátelství a podobné názory na fyzikální problémy. Zanedlouho se vzali a měli spolu tři děti. V roce 1919 se rozvedli.

Mileva Marićová byla velmi nadanou studentkou, ale kvůli vztahu s A. Einsteinem se vzdala vlastní kariéry a stala se oporou pro svého manžela. Nesporné však je, že se fyzikou zabývala nadále. Existují jisté indície, které vedou k závěrům, že byla spolutvůrkyní teorie relativity.[zdroj?] Takové tvrzení rozpoutalo ostré diskuse, které přetrvávají do současnosti. Faktem však zůstává skutečnost, že si Einstein v děkovné řeči při příležitosti převzetí Nobelovy ceny v roku 1922 na svou bývalou ženu nevzpomněl, zato jí předal finanční odměnu v plné výši 1 milion dolarů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mileva Marićová na slovenské Wikipedii.