Mileva Marićová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mileva Marićová v roce 1896

Mileva Marićová (19. prosince 1875, Titel, Vojvodina, Rakousko-Uhersko, dnes Srbsko4. srpna 1948, Zürich, Švýcarsko) byla matematička, fyzička a manželka Alberta Einsteina.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla uzavřená, ale nesmírně nadaná pro matematiku a fyziku. Studovala v Novém Sade, Záhřebu, Bernu, až se nakonec, jako jen pátá žena v dějinách, dostala na Polytechniku v Curychu, kde studovala jako jediná žena svojí generace.

Zde potkala Alberta Einsteina, se kterým ji již od začátku spojovalo přátelství a podobné názory na fyzikální problémy. Zanedlouho se vzali a měli spolu tři děti. V roce 1919 se rozvedli.

Mileva Marićová byla velmi nadanou studentkou, ale kvůli vztahu s A. Einsteinem se vzdala vlastní kariéry a stala se oporou pro svého manžela. Nesporné však je, že se fyzikou zabývala nadále. Existují jisté indície, které vedou k závěrům, že byla spolutvůrkyně teorie relativity.[zdroj?] Takové tvrzení rozpoutalo ostré diskuze, které přetrvávají do současnosti. Faktem však zůstává skutečnost, že si Einstein v děkovné řeči při příležitosti převzetí Nobelovy ceny v roku 1922 na svou bývalou ženu nevzpomněl, zato jí předal finanční odměnu v plné výši 1 milion dolarů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Mileva Marićová ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mileva Marićová na slovenské Wikipedii.