Melanoplus spretus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMelanoplus spretus
alternativní popis obrázku chybí
Foto z roku 1870
Stupeň ohrožení podle IUCN
vyhynulý
vyhynulý[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád rovnokřídlí (Orthoptera)
Podřád saranče (Caelifera)
Čeleď sarančovití (Acrididae)
Rod Melanoplus
Binomické jméno
Melanoplus spretus
(Walsh, 1866)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Melanoplus spretus je vyhynulý druh sarančete, který se vyskytoval na západě USA a v některých západních částech Kanady do konce 19. století. Druh vytvářel obrovská hejna, avšak naposled byl pozorován v jižní Kanadě roku 1902. Druh se vyskytoval ve velké míře v prérijních oblastech, i když existoval na obou stranách Skalistých hor.

Vyhynutí[editovat | editovat zdroj]

Poslední velká hejna byla pozorována v letech 1873 a 1877 (tehdy byly způsobeny škody na 200 000 000 dolarů). Příčina vyhynutí není dodnes zcela jasná, ale podle převládajícího názoru tento druh vymizel v důsledku orby a zavlažování, čímž byl narušen přirozený životní cyklus. Předpokládá se také, že tato sarančata žila v mezidobích mezi rojením v poměrně malé oblasti a tak mohlo dojít ke snadnému vyhubení. K úplnému vymizení stačilo pouhých 30 let po výše uvedených masových výskytech. Protože se druh považoval za velmi hojný, nebyl příliš sbírán a dochovalo se jen asi 300 exemplářů.

Část materiálu byla následně získána z ledovce Grasshopper v Montaně. Dnes je ale Severní Amerika (samozřejmě kromě Antarktidy) jediným kontinentem, na kterém se nevyskytuje vlastní druh velkého sarančete.

Albertovo hejno[editovat | editovat zdroj]

Roku 1875 bylo pozorováno hejno, známé jako Albertovo, které se vyrojilo v západní části USA. Mělo rozlohu 513 000 čtverečních kilometrů (což je více nežli rozloha Kalifornie), hmotnost 27 500 000 tun a asi 12,5 bilionů kusů. Podle Guinnessovy knihy rekordů jde o největší spekulativně uhodnutou koncentraci zvířat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rocky_Mountain_locust na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-21]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]