Melanoplus spretus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMelanoplus spretus
alternativní popis obrázku chybí
Foto z roku 1870
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vyhynulý
vyhynulý[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen Členovci (Arthropoda)
Třída Hmyz (Insecta)
Řád Rovnokřídlí (Orthoptera)
Podřád Saranče (Caelifera)
Čeleď Sarančovití (Acrididae)
Rod Melanoplus
Druh M. spretus
Binomické jméno
Melanoplus spretus
Walsh , 1866
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Melanoplus spretus (Walsh, 1866) je vyhynulý druh sarančete, který se vyskytoval na západě USA a v některých západních částech Kanady do konce 19. století. Druh vytvářel obrovská hejna, avšak naposled byl pozorován v jižní Kanadě roku 1902. Druh se vyskytoval ve velké míře v prérijních oblastech, i když existoval na obou stranách Skalistých hor.

Vyhynutí[editovat | editovat zdroj]

Poslední velká hejna byla pozorována v letech 1873 a 1877 (tehdy byly způsobeny škody na 200 000 000 dolarů). Příčina vyhynutí není dodnes zcela jasná, ale podle převládajícího názoru tento druh vymizel v důsledku orby a zavlažování, čímž byl narušen přirozený životní cyklus. Předpokládá se také, že tato sarančata žila v mezidobích mezi rojením v poměrně malé oblasti a tak mohlo dojít ke snadnému vyhubení. K úplnému vymizení stačilo pouhých 30 let po výše uvedených masových výskytech. Protože se druh považoval za velmi hojný, nebyl příliš sbírán a dochovalo se jen asi 300 exemplářů.

Část materiálu byla následně získána z ledovce Grasshopper v Montaně. Dnes je ale Severní Amerika (samozřejmě kromě Antarktidy) jediným kontinentem, na kterém se nevyskytuje vlastní druh velkého sarančete.

Albertovo hejno[editovat | editovat zdroj]

Roku 1875 bylo pozorováno hejno, známé jako Albertovo, které se vyrojilo v západní části USA. Mělo rozlohu 513 000 čtverečních kilometrů (což je více nežli rozloha Kalifornie), hmotnost 27 500 000 tun a asi 12,5 bilionů kusů. Podle Guinnessovy knihy rekordů jde o největší spekulativně uhodnutou koncentraci zvířat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rocky_Mountain_locust na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2017.1. Dostupné online. [cit. 2017-06-11]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]