Kanady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kanady (Dr. Martens)

Kanady jsou druhem nadkotníkové obuvi, nejčastěji zasahující až do půlky holení. Obuv bývá nejčastěji vyrobena z kůže, či usně, a slouží především jako součást výstroje armádních či policejních jednotek. Podrážka bývá vyrobena z pryže nebo podobného gumového protiskluzového materiálu. Standardní armádní boty mají v zadní části podpatku vyfrézovánu i drážku na lyžařské vázání. Boty se uzavírají šněrováním, v některých případech bývají na holenní části i řemínky.

Boty poskytují dobré mikroklima, jelikož díky své vysoké voděodolnosti a prodyšnosti udržují nohy v suchu a teple. Kanady se vyrábějí v několika typech, a to např. letní, zimní, podšívkované, do pouště či do džungle. Využívají se též jako pracovní, turistická či sportovní obuv, vhodná např. pro airsoft nebo paintball.

Obuv se rozšířila také mezi hudební nadšence, zejména mezi zastánce punku a metalu. Někdy se místo označení kanady používá spojení „těžké boty“. Jako módní doplněk se vyrábějí a prodávají v nejrůznějších barvách či s různými potisky. Jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších je motiv vlajky Spojeného království, tzv. Union Jack.

V České armádě, se momentálně používá obuv vz. 2000 a vz. 2000 ECWCS s Gore-texovou membránou, v minulosti pak vz. 60 a vz. 90 kde číslo značí rok zařazení.

Druhy kanad[editovat | editovat zdroj]

  • Kanady vzor 60, s řemínky v horní části
  • Kanady vzor 72
  • Kanady vzor 90
  • Kanady vzor 95 (využívané v české armádě)

Zdroj[editovat | editovat zdroj]