Marek z Aviana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Blahoslavený
Marek z Aviana
kněz
Narození17. listopadu 1631
Aviano
Úmrtí13. srpna 1699
Vídeň
Svátek13. srpen
Místo pohřbeníVídeň, Císařská hrobka
ŘádŘád menších bratří kapucínů
Vyznáníkatolická církev
Blahořečen27. dubna 2003 papežem Janem Pavlem II.
Úřadykapucín
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributykříž v pravé ruce, řeholní oděv
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blahoslavený Marek z Aviana (italsky Marco d'Aviano, vlastním jménem Carlo Domenico Cristofori, narozen 17. listopadu 1631 v Avianu v Itálii, zemřel 13. srpna 1699 ve Vídni) byl kapucínský řeholník a kazatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 17. listopadu 1631 v Avianu (Furlansko) jako syn Marca Cristoforiho (psáno též Christophori) a Rosy rozené Zannoni a byl pokřtěn jménem Carlo Domenico (Karel Dominik). V roce 1648 vstoupil do kapucínského řádu a 21. listopadu 1649 složil řádový slib. Tehdy obdržel řádové jméno Marco (Marek). Po studiu teologie byl 18. září 1655 vysvěcen na kněze. Působil jako kazatel po celé Itálii.

Údajné zázračné uzdravení po 13 let na lůžko upoutané řeholnice v roce 1676 jej udělalo známým i za hranicemi Itálie. Jeho kázání v latině a italštině, ve kterých vyzýval k prohloubení víry, k lítosti nad hříchy a k pokání, byla často doprovázena hromadnými obráceními a zázraky.[1] Jeho misijní cesty jej zavedly také do Francie, Vlámska a Vestfálska, a také do Českého království. Na své druhé misijní cestě roku 1681 podle legendy dokonce z Lutychu na dálku uzdravil Kláru Alžbětu z Manderscheid-Blankenheimu z ženského kláštera v Thornu. Písemně jej o vyprošení zdraví žádal i olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu.[2]

Po setkání s císařem Leopoldem I. v roce 1680 se stal jeho přátelským poradcem a duchovním rádcem. Roku 1683 byl papežským legátem během druhého tureckého obléhání Vídně. Přesvědčil Karla V. Lotrinského, aby předal vrchní velení nad osvobozovacími vojsky polskému králi Janu III. Sobieskému a zahájil rychlý postup k Vídni. Před rozhodujícím úderem 12. září 1683 sloužil Marek z Aviana mši v „Leopoldi Capelln am Kahlenberg“ (dnešní kostel na kopci Leopoldsberg). Díky těmto svým politicko-církevním zásluhám bývá označován též jako Zachránce Vídně či Strážný duch Rakouska.[2] Až do roku 1689 se pak dále jako kazatel a duchovní vůdce účastnil dalších protitureckých tažení.

Smrt a pocty[editovat | editovat zdroj]

Je pochován v kapli kapucínského kostela ve vídeňském kapucínském klášteře, ve kterém se nachází také císařská hrobka panovnických rodů habsburského a habsbursko-lotrinského.

Apoštolský proces jeho blahořečení byl zahájen 10. prosince 1912, blahořečen byl 27. dubna 2003.

V katolické církvi je jako jeho svátek slaven 13. srpna.

Ikonografie[editovat | editovat zdroj]

Nejčastěji bývá zobrazován řádovém oděvu s křížem v pravé ruce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Frantz Wilhelm Aymair: Authentiſirter Begriff Deß Wunderthätigen Glaubens / Heyl-würckenden Seegens / Und auf ſolche Benediction von GOTT ertheilter Beneficien und erfolgten vilen Wunderſamen Begebenheiten / Deß Gottſeeligen P. MARCI De Aviano, Capuciner-OrdensPredigern. [...] tiskem Simona Utzschneidera v Augšpurku 1681
  2. a b Snopek František, Olomoucký kníže biskup Karel z Lichtenštejna a ctihodný sluha boží Marek d' Aviano, ČKD, ročník 1917, číslo 7+8, s. 749-755.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Erich Feigl: Halbmond und Kreuz: Marco d'Aviano und die Rettung Europas. Amalthea, Wien 1993, ISBN 3-85002-326-5
  • Josef Dominicus Hamminger: Leopoldi Capelln am Kallenberg oder St. Josephskirche der PP Kamaldulenser auf dem Josephsberg? Wo hat Pater Marco d'Aviano vor d. Entscheidungsschlacht am 12. Sept. 1683 die heilige Messe gefeiert? In: Wiener Kath. Akademie. Miscellanea, Reihe 3, 100. Wiener Kath. Akademie, Wien 1986
  • Fidelis Krautsack, Erhard Mayerl (Bearb.): Markus von Aviano: Künder eines geeinten christlichen Europa. Provinzialat d. Kapuziner, Wien 1999
  • Ute Küppers-Braun: Ein Wunder in Thorn? Clara Elisabeth von Manderscheid-Blankenheim und Markus von Aviano. In: Das Münster am Hellweg, Mitteilungsblatt des Vereins für die Erhaltung des Essener Münsters. Essen 2007, S. 63-83.
  • Jan Mikrut (Hrsg.): Die Bedeutung des P. Markus von Aviano für Europa. Dom-Verlag, Wien 2003
  • Johanna Pisa, Isabella Wasner-Peter: Marco d'Aviano: Prediger und Diplomat. Stadt Wien, MA 9, Wien 2000

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]