Malá pevnost Terezín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Malá pevnost (Terezín))
Skočit na: Navigace, Hledání
Malá pevnost
Hlavní vstup do pevnosti (fotografováno z chodníku na Národním hřbitově Terezín)
Poloha
Adresa Terezín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Malá pevnost
Malá pevnost
Další informace
Kód památky 11773/5-4 (PkMnMISSezObr) (součást památky Pevnost - Malá pevnost a Národní hřbitov)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malá pevnost Terezín je výrazná část města Terezína nacházející se na pravém břehu řeky Ohře při bývalé státní silnici I/8 (nyní silnice II/608) na trase PrahaTepliceDrážďany asi 60 kilometrů severně od Prahy a 4 kilometry jihozápadně od Litoměřic. Tato původně vojenská pevnost vznikla společně s celým městem Terezínem koncem 18. století na pravém břehu Staré Ohře a v již 19. století sloužila jako vězení.

První světová válka[editovat | editovat zdroj]

Za první světové války sehrála malá pevnost smutnou roli žaláře pro odpůrce rakousko-uherského imperialismu a války. V těsné blízkosti Terezína byl zřízen největší zajatecký tábor na našem území. Za první světové války zde byl vězněn srbský nacionalista[1] Gavrilo Princip, který 28. června 1914 spáchal v Sarajevu atentát na Františka Ferdinanda d'Este a jeho choť Žofii Chotkovou. Tato událost vedla ke vzniku 1. světové války. Princip zemřel v otřesných podmínkách terezínského vězení po 4 letech 28. dubna 1918 na tuberkulózu.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

V době druhé světové války zde sídlila od 10. června 1940 neblaze proslulá věznice pražského gestapa. Vlivem špatných hygienických podmínek mezi vězni vypukla v tomto období epidemie skvrnitého tyfu.

Po 2. světové válce[editovat | editovat zdroj]

V letech 19451948 Malá pevnost sloužila jakožto internační tábor pro německé válečné zajatce a dále také pro civilní osoby německé národnosti, které měly být na podkladě Benešových dekretů po válce odsunuty z Československa do Německa[2].

Dnes se v Malé pevnosti nalézá sídlo muzejní, kulturní a vzdělávací instituce s názvem Památník Terezín. Těsně před hlavní západní branou Malé pevnosti se nalézá Národní hřbitov Terezín.

Dozorci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAMOUZOVÁ, Iveta. 1918: Zemřel Gavrilo Princip, pachatel atentátu na Františka Ferdinanda d'Este. ČT24 [online]. 2008-4-28 [cit. 2010-8-31]. Dostupné online. (čeština) 
  2. http://www.pamatnik-terezin.cz/showdoc.do?docid=115

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]