Heinrich Jöckel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Jöckel
Narození 10. července 1898
Offenbach nad Mohanem
Úmrtí 26. října 1946 (ve věku 48 let)
Litoměřice
Příčina úmrtí oběšení
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Heinrich Jöckel (10. července 1898, Offenbach am Main26. října 1946, Litoměřice) byl německý nacista, hauptsturmführer, velitel 1. Kompanie des SS-Wachbataillons Böhmen und Mähren, v roce 1939 velitel tranzitního koncentračního tábora gestapa ve Skrochovicích a v letech 1940 až 1945 velitel koncentračního tábora v Malé pevnosti v Terezíně.

Za své činy byl po druhé světové válce odsouzen a jako válečný zločinec dne 26. října 1946 v Litoměřicích oběšen. Mezi vězni měl přezdívku „Pinďa“.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 10. července 1898 v Offenbachu nad Mohanem. V mládí se vyučil písmomalířem a autonatěračem. Po vyučení nastoupil vojenskou prezenční službu u gardového pluku. Po kapitulaci Německa 11. listopadu 1918 byl z vojska propuštěn a vrátil se zpět do Offenbachu, kde zůstal bez práce. Od poloviny roku 1919 do počátku roku 1925 pracoval v různých dílnách a továrnách jako pomocný dělník.

Do Národně socialistické německé dělnické strany vstoupil na počátku hospodářské krize v roce 1931. Nedlouho potom se přihlásil k policii. Sám se často v Malé pevnosti chlubil předválečnými zkušenostmi z koncentračního tábora v Oranienburgu. Kdyby byl dodržován úřední postup, pak by se důstojníkem SS nestal, protože mu chybělo potřebné vzdělání a kvalifikace policejního úředníka. Jeho kvalifikací byl tvrdý a nesmlouvavý způsob řízení věznice v Malé pevnosti, který se ne vždy řídil úředními postupy. Svou kariéru začal jako řadový člen pořádkové policie, odkud se vypracoval až na pražské gestapo. Zde pracoval jako kriminální tajemník na úseku vyšetřování ilegálních letáků a tiskovin v referátu II B M 3. Na podzim 1939 působil již jako velitel tábora ve Skrochovicích na Opavsku.[1] Odkud byl v červnu 1940 vybrán Ulrichem Geschkem na nové působiště do Terezína. I v Terezíně překračoval své pravomoce, ale spoléhal se na to, že jeho rozkazy budou dodatečně nadřízenými schváleny.

V Malé pevnosti žil se svou ženou a dvěma dcerami. Starší dcera Johanna (19261946) byla po válce s otcem internována a souzena v Litoměřicích, kde vypovídala před lidovým soudem. Zemřela na nákazu tuberkulózou. Podle vzpomínek vězňů často flirtovala s esesáky a udržovala i několik milostných poměrů s dozorci. Mladší dcera Elfrída narozená v roce 1930 byla po válce vyslýchána v Německu.

Rodina Jöckelových bydlela, tak jako většina dozorců v Herren Hause, tedy Panském domě v areálu Malé pevnosti. Byt velitele měl vlastní koupelnu, záchod a několik pokojů, kam chodily uklízet a pomáhat místní vězeňkyně. První žena Joeckla, matka obou dcer, zemřela v roce 1942 na peritonitidu. V roce 1943 se oženil podruhé s Elsou Beferovou, která pracovala v kantýně SS. I ona byla po válce internována, ale soud ji pro nedostatek důkazů propustil z vazby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Skrochovice – první nacistický koncentrační tábor v Česku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]