Anton Burger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anton Burger
Narození 19. listopadu 1911
Neunkirchen
Úmrtí 25. prosince 1991 (ve věku 80 let)
Essen
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Anton Burger (19. listopadu 1911 Neunkirchen, Rakousko25. prosince 1991 Essen, Německo) byl rakouský nacista, za druhé světové války člen SS-Obersturmführer a vedoucí koncentračního tábora v Terezíně.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do rodiny obchodníka s papírem a i on se po základní škole vyučil obchodníkem. V roce 1930 vstoupil do rakouské armády a v roce 1932 se v Rakousku stal členem tehdy ještě zakázané NSDAP, proto byl z armády propuštěn. Poté ilegálně přejel do německého Lechfeldu, kde se stal členem tzv. Rakouské legie. Jednalo se o malou skupinu exilových Rakušanů sympatizujících s NSDAP. Nedlouho poté vstoupil do SA. V roce 1935 získal německou státní příslušnost a během své nezaměstnanosti žil v kasárnách SA.

Dne 12. března 1938 se ve Vídni s Rakouskou legií zúčastnil tzv. anšlusu. Poté se stal členem SS a pracoval ve vídeňském Ústředí pro vystěhování Židů. Jeho šéfem byl Adolf Eichmann. V létě 1939 byl přeložen ve stejné funkci do Prahy a v dubnu 1941 byl povýšen na Untersturmführera. Na jaře 1941 byl přeložen do Brna.

V únoru 1943 byl vyslán do Soluně, společně s SS-Hauptsturmführerem Dieterem Wislicenym, kde společně organizovali deportace Židů do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Během šesti měsíců bylo deportováno 46 000 lidí, kteří byli v Auschwitz-Birkenau usmrceni. Od 5. července 1943 se po Sigfriedovi Seidlovi stal vedoucím tábora v Terezíně. Sám sestavoval transportní listiny, sám usmrcoval terezínské vězně. V březnu 1943 se stal vedoucím referátu pro židovské otázky a vedoucím policie a SD (BdS) v Athénách. Jeho úkolem bylo deportovat židovské obyvatele Rhodosu a Korfu, něco kolem 7000 osob, do koncentračního tábora Auschwitz.

Při skončení války se mu podařilo, že byl internován nepoznán v zajateckém táboře u Salzburgu, kdy ho teprve až v roce 1947 odhalili jako vedoucího tábora v Terezíně. V mezičase byl soudem v Litoměřicích odsouzen k smrti. Ze zajateckého tábora se mu podařilo uprchnout. Až do roku 1951 žil pod falešným jménem v rodném městě Neunkirchenu. Poté byl zatčen, ale už 9. dubna 1951 se mu znovu podařilo uprchnout. Pod falešným jménem Bauer žil v rakousko-německém pohraničí. V letech 1960–1961 byl správcem horské chaty. Pod jménem Wilhelm Bauer byl zaměstnán od roku 1962 do roku 1974 u firmy v německém Essenu. Po srdečním infarktu žil až do své smrti jako penzista v Německu. Až v roce 1994, více než dva roky po jeho smrti, byla jeho identita potvrzena za pomoci údajů lovce nacistů Simona Wiesenthala.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SAFRIAN, Hans. Eichmann und seine Gehilfen. Frankfurt am Main: Fischer Taschenbuch Verlag, 1995. ISBN 3-596-12076-4. (německy) 
  • KLEE, Ernst. Das Personenlexikon zum Dritten Reich : wer war was vor und nach 1945. Frankfurt am Main: Fischer-Taschenbuch-Verlag, 2007. ISBN 978-3-596-16048-8. 
  • Literatur von und über Anton Burger (SS-Mitglied) im Katalog der Deutschen Nationalbibliothek (Datensatz zu Anton Burger (SS-Mitglied) • PICA-Datensatz • Apper-Personensuche)
  • Die Lagerkommandanten von Theresienstadt (Seminararbeit von Answer Lang zum Seminar für Zeitgeschichte: Österreichische NS-Täter)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anton Burger (SS-Mitglied) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]