Přeskočit na obsah

Hauptsturmführer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Límcové výložky SS-Hauptsturmführera.

Hauptsturmführer byla nacistická hodnost příslušníků SS, která byla užívána mezi lety 19341945. Držitel hodnosti Hauptsturmführer byl většinou ve velení roty a je považována za ekvivalent pro armádní hodnost kapitán (Hauptmann) u Wehrmachtu v Heeru i pro kapitána v zahraničních armádách. Hauptsturmführer byla hodnost, kterou drželo nejvíce důstojníků SS během druhé světové války.

Hodnost Hauptsturmführer se vyvinula ze staršího označení Sturmhauptführer, které vzniklo v roce 1928 jako hodnost jednotek Sturmabteilung (SA). Jednotky Schutzstaffel (SS) používaly hodnost Sturmhauptführer mezi lety 19301934, kdy byla během noci dlouhých nožů přejmenována na hodnost Hauptsturmführer. Hodnostní označení však zůstalo i nadále.

Hodnostní límcové označení hodnosti Hauptsturmführer bylo tvořeno třemi stříbrnými peckami a dvěma stříbrnými pruhy na černém poli a bylo nošeno na levé straně límce naproti označení jednotky. Na klasickou šedou polní uniformu SS byly přiděleny nárameníky armádního kapitána. Hodnosti Hauptsturmführer byla podřízena hodnost Obersturmführer a nadřízena Sturmbannführer.

Mezi nejznámější nositele hodnosti Hauptsturmführer patřili například nacistický doktor Josef Mengele, velitel lyonského gestapa Klaus Barbie nebo také velitel koncentračního tábora Kraków-Płaszów Amon Göth a velitel kladenského gestapa Harald Wiesmann.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předcházející:
Obersturmführer
Hodnost SS
Hauptsturmführer
Následující:
Sturmbannführer