Magdalena Abakanowiczová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Magdalena Abakanowiczová
Magdalena Abakanowicz.JPG
Narození 20. června 1930
Falenty
Úmrtí 20. dubna 2017 (ve věku 86 let)
Varšava
Alma mater Academy of Fine Arts
Povolání sochařka, textilní výtvarnice, atletka a vysokoškolská učitelka
Významná díla Manus Ultimus
Birds of Knowledge of Good and Evil
Puellae
Ocenění Herderova cena (1979)
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005)
důstojník Řádu umění a literatury
Velký kříž za zásluhy s hvězdou Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
velkodůstojník Řádu znovuzrozeného Polska
Webová stránka www.abakanowicz.art.pl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Magdalena Abakanowiczová (* 20. června 1930, Falenty20. dubna 2017, Varšava) je polská sochařka, která se ve svém oboru proslavila netradičním využitím textilních materiálů a skupinovými sochami s fragmenty lidských postav. Figurám nejčastěji chybí hlavy, ale také ruce nebo nohy.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Magdalena Abakanowiczová se narodila v roce 1930 do šlechtické rodiny z polského venkova, její život i uměleckou tvorbu ale významně poznamenala politická situace Polska v 2. polovině 20. století.

V letech 1950 - 1954 studovala na varšavské Akademii výtvarných umění (Akademia Sztuk Pięknych). Zpočátku vytvářela velkoformátové kvaše, v 60. letech ale přešla k výrobě rozměrných tkaných textilií z odpadových materiálů. Tato unikátní abstraktní díla byla podle autorčina příjmení nazvána „abakany“. V 70. letech začaly její abstraktní tvorbu vytlačovat figurální motivy. V prvních dílech ještě dominoval textilní materiál - sochy byly vytvářeny z juty, tvrzené pryskyřicí. Až od počátku 80. let byla díla odlévána nebo svařována z kovu - hliníku, bronzu i ze železa. Ačkoliv jsou sochy často tvořeny desítkami figur, nikdy nejsou vyráběny sériově a každá část je originální.

Autorka obdržela řadu ocenění po celém světě. V roce 1965 byla oceněna na bienále umění v brazilském Sao Paulu a značné pozornosti se jí dostalo i na bienále v Benátkách v roce 1980. V roce 2005 obdržela cenu za celoživotní dílo od organizace International Sculpture Center a v roce 2010 Řád za zásluhy spolkové republiky Německo.

V letech 1965 - 1990 vyučovala na Akademii výtvarných umění v Poznani.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nepoznaní (2002, Park Cytadela, Poznaň)
Negev (1987, Zahrada umění, Jeruzalém)

Autorka svá díla vystavuje v mnoha galeriích po celém světě. Kromě toho však vytvořila i množství stálých expozicí. Největší venkovní instalací je Agora, umístěná roku 2006 v Grant Park v Chicagu. Dílo tvoří celkem 106 železných figur, jejichž výška přesahuje 250 cm.

Mezi další venkovní díla patří:

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ABAKANOWICZ, Magdalena; BECHERER, Joseph Antenucci; ZATLOUKAL, Pavel. Magdalena Abakanowicz: Život a dílo. 1. vyd. Olomouc: Arbor vitae, 2011. 79 s. ISBN 978-80-87164-69-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]