Izraelské muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Izraelské muzeum, Jeruzalém

Letecký snímek Izraelského muzea s Knesetem v pozadí
Údaje o muzeu
Stát IzraelIzrael Izrael
Město Jeruzalém
Adresa Rupinova ulice 11, Jeruzalém
Založeno 11. května 1965
Zeměpisné souřadnice
Izraelské muzeum, Jeruzalém
Red pog.svg
Izraelské muzeum, Jeruzalém
Webové stránky

Izraelské muzeum, Jeruzalém (hebrejsky: מוזיאון ישראל, ירושלים, Muze'on Jisra'el, Jerušalajim; anglicky: Israel Museum, Jerusalem) je izraelské národní muzeum, založené roku 1965. Nachází se na pahorku v jeruzalémské čtvrti Giv'at Ram, v sousedství vládního komplexu s Knesetem, Nejvyšším soudem a Hebrejské univerzity.

Hnací silou založení muzea, které patří mezi přední muzea umění a archeologie na světě, byl někdejší jeruzalémský starosta Teddy Kollek. Muzeum má rozsáhlé sbírky biblické archeologie, judaik, etnografie, výtvarného umění, artefaktů z Afriky, Severní a Jižní Ameriky, Oceánie, dálného východu, vzácných rukopisů, starého skla a soch. Svitky od Mrtvého moře, nalezené u Masady, hostí architektonicky jedinečná budova Svatyně knihy. Celkem muzeum vlastní více než 500 tisíc exponátů, z čehož 7 tisíc je přístupných online.

Ředitelem muzea je James Snyder, bývalý zástupce ředitele Muzea moderního umění v New Yorku, který byl do své současné funkce jmenován roku 1997.[1]

Muzeum se rozkládá na ploše o rozloze téměř 50 tisíc m². Každoročně jej navštíví 800 tisíc návštěvníků, včetně 100 tisíc dětí, které navštíví křídlo pro mladé.[2] Součástí muzejního komplexu je i Biblické a archeologické muzeum Samuela Bronfmana, které vystavuje řadu archeologických objevů. Má největší kolekci artefaktů z Izraele na světě.[3] Nachází se v blízkosti Národního kampusu pro archeologii Izraele a Muzea biblických zemí.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Muzejní komplex byl navržen koncem 50. let 20. století architekty Alfredem Mansfeldem a Dorou Gad, Svatyně knihy architekty Armandem Phillipem Bartosem a Frederickem Johnem Kieslerem a zahrada architektem Isamu Noguchim. Je ukázkou poválečné modernistické architektury, která sestává z nízkých, pravidelných budov se zarovnanou střechou, obklopených bludištěm zahrad a nádvoří. V současné době prochází muzeum rozsáhlou rekonstrukcí, která by měla být dokončena do roku 2009.

Kolekce[editovat | editovat zdroj]

V muzeu se nacházejí rozsáhlé judaistické a etnografické sbírky, fine art, artefakty z Afriky, Severní a Jižní Ameriky, Oceánie a Dálného východu, archeologické nálezy, vzácné rukopisy, starověké sklo a sochy. Jedinečnou budovou v rámci Izraelského muzea je Svatyně knihy, která mimo jiné obsahuje svitky od Mrtvého moře a artefakty nalezené na Masadě.

Vzdělávací programy[editovat | editovat zdroj]

V muzeu se nachází křídlo určené pro mládež, kde se nachází galerie, workshopy, učebny a dětská knihovna a vzdělávací programy pro školy a výtvarné učebny pro děti a dospělé.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Israel Museum na anglické Wikipedii.

  1. KLEIMAN, Shelley. Museum and Vision [online]. Israel Ministry of Foreign Affairs, 2003-05-22, [cit. 2009-05-06]. Dostupné online.  
  2. HAZAN, Susan. The Israel Museum and the Electronic Surrogate [online]. Cultivate Interactive, [cit. 2009-05-06]. Dostupné online.  
  3. Israel Museum, Jerusalem [online]. Sacred Destinations, [cit. 2009-05-06]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]