Umělecké muzeum Tokugawů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Umělecké muzeum Tokugawů
Tokugawa Art Museum.jpg
Údaje o muzeu
StátJaponskoJaponsko Japonsko
Založeno1935
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Umělecké muzeum Tokugawů je soukromé muzeum sbírek umění rodu Tokugawů, které se nachází v bývalé rodové rezidenci v Nagoji ve středním Japonsku. Sbírka obsahuje více než 12 000 položek, včetně mečů, brnění, kostýmů a masek , lakovaného nábytku, čínské a japonské keramiky, kaligrafie a obrazů z období čínských dynastií Sung a Jüan (960–1368).

Na rozdíl od mnoha soukromých muzeí v Japonsku, která jsou založena na sbírkách shromážděných v moderní éře korporacemi nebo podnikateli, v muzeu Tokugawů se vystavuje dědičná sbírka Owariů, větve rodu Tokugawů, která vládla na území, které nyní tvoří prefekturu Aiči. Muzeum je řízeno nadací, která byla založena v roce 1931 Jošičikou Tokugawou (1886–1976), 19. hlavou rodu Owariů, aby se zachovala neocenitelná sbírka uměleckých předmětů, zařízení a dědictví rodu.

Projekt hlavní budovy muzea a jižních archivů vypracoval Jošio Jošimoto a výstavba byla dokončena v roce 1935. Střecha a exteriér mají klasický japonský design, sama budova je západního stylu.[1]

Scéna z ilustrovaného svitku Příběhu prince Gendžiho (12. století), kapitola Azumaja (Venkovská chýše)
Senhime a Heihačiró Honda (17. století)

Stálá expozice také zahrnuje historický model zámku Nagoja, což návštěvníkům umožňuje prohlížet objekty, jako je japonská čajovna nebo divadlo v paláci. Muzeum také pořádá dočasné výstavy v budově, která byla prohlášena za národní kulturní památku.

Nejdůležitějšími a nejcennějšími předměty muzea jsou Gendži Monogatari Emaki, tři ilustrované svitky Příběhu prince Gendžiho, datované do 30. let 12. století. Spolu s jedním dalším svitkem ze stejné sady, nyní zachovaným v Muzeu Gotoh, jsou nejstaršími dochovanými opisy textu a jsou prohlášeny za národní památky Japonska. Svitky jsou tak křehké, že nejsou trvale vystavovány. Od roku 2001 se v muzeu Tokugawů vystavují po dobu jednoho týdne v listopadu.

Ukázky exponátů[editovat | editovat zdroj]

Svitky Příběhu prince Gendžiho[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tokugawa Art Museum na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]