Teheránské muzeum současného umění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Teheránské muzeum současného umění
Údaje o muzeu
StátÍránÍrán Írán
Založeno1967
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sochařská zahrada obklopující muzeum
Půdorys výstavního prostoru muzea

Teheránské muzeum současného umění (persky معاصر تهران, Muzeh-ye Honarhā-ye Mo'āsser-e Tehrān; anglicky Tehran Museum of Contemporary Art, zkratkou Tehran MoCA) je muzeum v centru Teheránu v parku Laleh. Je to nejvýznamnější muzeum současného umění v Íránu a zároveň největší sbírka současného umění mimo Evropu a Spojené státy americké.

Historie, architektura a sochařství[editovat | editovat zdroj]

Muzeum bylo navrženo architektem Kamranem Dibou v polovině 70. let a vzniklo z iniciativy císařovny Farah Pahlavíové. Má plochu více než 7000 m² a bylo otevřeno v roce 1977. Architektura prostorné budovy kombinuje tradiční komponenty z pouštní oblasti Íránu, jako jsou větrací věže (badgir), s moderními architektonickými prvky.

Muzeum se skládá z řady galerií, administrativních budov, knihovny, filmového sálu, kavárny a archivů. Budova je obklopena zahradou se sochařskými díly slavných umělců, jako jsou Henry Moore, Alberto Giacometti a Parviz Tanavoli. Jsou zde například sochy

Výstavy a sbírky obrazů[editovat | editovat zdroj]

Každoročně se pořádá pět výstav výtvarného umění. K vidění jsou díla významných západních umělců 19. a 20. století, jako byli Claude Monet, Camille Pissarro, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Max Ernst, George Grosz, Jackson Pollock, Andy Warhol či Edward Hopper. Dále jsou zde zastoupeni íránští umělci jako Kamal-ol-Molk a současní umělci jako Parviz Tanavoli, Jazeh Tabatabai, Sohrab Sepehri, Nasser Ovissi, Abolghasem Saidi, Bahman Mohasses, Ahmad Esfandiari a mnoho dalších.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Teheraner Museum für Zeitgenössische Kunst na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]