Přeskočit na obsah

Národní galerie Alžírska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Národní galerie Alžírska
Údaje o muzeu
StátAlžírskoAlžírsko Alžírsko
AdresaAlžír, Alžírsko
Založeno5. května 1930
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní galerie Alžírska (v arabštině تحف الوطني للفنون الجميلة; ve francouzštině Musée public national des beaux-arts d'Alger) je veřejné výtvarné muzeum v Alžíru, hlavním městě Alžírska. Ve sbírce má asi 8000 uměleckých děl, a tak jde o největší umělecké muzeum v Maghrebu a na africkém kontinentu.[1]

Budova, kterou navrhl architekt Paul Guion, byla postavena v roce 1927 a navazuje na botanickou zahradu ve čtvrti Hamma. V blízkosti je několik dalších významných míst, například vila Abd El Tif, osmanský palác ze sedmnáctého století a jeskyně Cervantes. Budova galerie je čtyřpodlažní ve stylu art deco s výhledem na zahrady. Národní galerie navazuje na Uměleckou společnost, kterou zde v roce 1875 založil Hippolyte Lazerges, a na městské muzeum Alžíru, které bylo otevřeno v roce 1908.

Historická sbírka představuje dějiny evropského umění od konce 14. století se zvláštním důrazem na malbu 19. století. Je zde také sbírka orientalizujícího umění z 18. století a další díla inspirovaná Alžírskem z druhé poloviny 19. století. Dále je zde sbírka Alžírské školy, která představuje tvorbu umělců původem z Alžírska, a sbírka nazvaná Umění a revoluce, která představuje díla zahraničních umělců darovaná alžírskému státu u příležitosti vyhlášení jeho nezávislosti.

Kromě obrazů, kreseb, rytin a starožitných tisků je věnován značný prostor sochařství. Je zde také sbírka starožitného nábytku a dekorativního umění, keramiky, uměleckého skla a numismatická sbírka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Museo nacional de bellas artes de Argel na španělské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]