Přeskočit na obsah

Sursockovo muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sursockovo muzeum
Údaje o muzeu
StátLibanonLibanon Libanon
AdresaBejrút, Libanon
Pojmenováno poNicolas Sursock
Založeno1961
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sursockovo muzeum neboli Muzeum Nicose Ibrahima Sursocka (arabsky ر سرسق) je galérie v Bejrútu v Libanonu. Nachází se na historické ulici Rue Sursock, která byla postavena v 19. století a je zde mnoho vil tehdejších místních slavných rodin.

Muzeum je skvělým příkladem libanonské architektury, která vykazuje italské, zejména benátské, a osmanské architektonické vlivy. Nicolas Ibrahim Sursock, člen jedné z nejvýznamnějších šlechtických rodin Bejrútu, budovu postavil v roce 1912 jako soukromou vilu. Když v roce 1952 zemřel, odkázal ji městu Bejrút. Podle jeho závěti byla přeměněna na muzeum. To bylo otevřeno v roce 1961 výstavou děl současných libanonských umělců. Od té doby se uskutečnilo více než sto výstav. Stálá expozice muzea, jejímž jádrem jsou Sursockovy sbírky, zahrnuje kromě moderního umění také japonské a islámské umění.

Roku 2015 bylo muzeum rozšířeno podzemní přístavbou za 12 milionů dolarů, kterou navrhli francouzský architekt Jean-Michel Wilmotte a libanonský architekt Jacques Abou Khaled. Výstavní plocha byla rozšířena z 1500 m² na 9000 m². Kromě dalších výstavních místností vznikla knihovna, knihkupectví a hudební sál.[1]

V muzeu je sbírka umění z 18., 19. a 20. století. Celkem je tu kolem 5000 exponátů z oblasti malby, sochařství a keramiky. Těžiště sbírky tvoří libanonští umělci, jsou zde však zastoupeni také zahraniční mistři.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sursock-Museum na německé Wikipedii.

  1. Alex Taylor: Sursock Museum to reopen its doors in 2012 Archivováno 7. 11. 2012 na Wayback Machine., Daily Star, 11. November 2011 (englisch, abgerufen am 2. November 2012).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]