Madonna di Campiglio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Madonna di Campiglio
Campiglio 3-3.JPG
Madonna di Campiglio – znak
znak
Poloha
Souřadnice 46°13′55″ s. š., 10°49′34″ v. d.
Nadmořská výška 1522 m n. m.
Stát Itálie Itálie
oblast Tridentsko-Horní Adiže
provincie Trento
Madonna di Campiglio
Red pog.svg
Madonna di Campiglio
Rozloha a obyvatelstvo
Správa
Oficiální web www.comune.pesaro.ps.it
Telefonní předvolba + 39 465
PSČ 38086
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Madonna di Campiglio (německy Sankt Maria im Pein nebo Unser Frau im Wald[1]) je vesnice a turistické středisko v Tridentsku ve výšce 1 550 m n. m. nedaleko Passo Campo Carlo Magno, mezi brentskými Dolomity a alpskými horskými skupinami Adamello e Presanella. Centrum vesnice spadá pod obec Pinzolo,[2] část Palù di Madonna di Campiglio patří obci Ragoli.[3]

Vyhlášené středisko letních, ale zejména zimních dovolených s mnoha lyžařskými lanovkami, je jedním z největších lyžařských center v Itálii, vhodné pro alpské lyžování a jízdu na snowboardu.

Místo je dostupné po silnici č. 239, spojující Val di Sole s údolími Giudicarie vedoucí přes alpské průsmyky oblasti Campo Carlo Magno.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Piazza Righi v Madonna di Campiglio

První písemné zmínky o Madonna di Campiglio dokládající založení obce, pocházejí z roku 1190. Tehdy se jistý Raimondo rozhodl odčinit své hříchy a založil zde klášterní hospic zaměřený na pomoc pocestným a poutníkům.

Po porážce roku 1515, začalo pro Campiglio dlouhé období úpadku, které trvalo až do roku 1868. Tehdy trosky obce zakoupil rendenský podnikatel Giovanni Battista Righi od kapituly při tridentské katedrále, majitele obce po dobu trvání prastarého tridentského institutu. Za působení Righiho, zakladatele „alpského střediska“, prvního moderního rekreačního letoviska v kraji, začalo Campiglio znovu ožívat. Giovanni Battista Righi mj. realizoval v letech 1874-75, výhradně na své náklady a proti vůli svých současníků, současnou „starou silnici“ (strada vecchia), první sjízdnou cestu, která spojila Campiglio a Pinzolo se zbytkem světa.

Alžběta Bavorská známá jako císařovna Sissi

Na Righiho odkaz navázal Franz Josef Oesterreicher, za jehož působení se Campiglio ke konci 19. století stalo oblíbeným cílem evropské aristokracie a zejména členů habsburské panovnické rodiny. Campiglio dvakrát navštívila císařovna Alžběta Rakouská, známá jako Sissi, poprvé v roce 1889 a poté ještě roku 1894. Sissi pobývala v Hôtel des Alpes, kde si pronajala dvě nejvyšší patra. Při své druhé návštěvě v Campigliu se k Sissi přidal také její manžel, císař František Josef I. Z této doby také pochází první pokus o zařazení oblasti do světa zimních sportů. V roce 1910 skupinka anglických „lyžníků“ vystoupala k Monte Spinale, aby zde vyzkoušelo možnosti využití oblasti pro lyžařské účely.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Madonna di Campiglio z Monte Spinale, poblíž vrcholu Cima Grostè

Campiglio je sídlem „3Tre“ („tre gare nel Trentino“), jedné ze tří nejstarších lyžařských soutěží v Evropě, založené roku 1949. Dnes se závody 3Tre konají na sjezdovkách Patascoss (Canalone Miramonti a FIS 3Tre) vždy zhruba v půli prosince. Campiglio je také každoročně v lednu místem konání Týdne WROOOM/Settimana WROOOM, při které se zde setkávají piloti Formule 1 stájí Ferrari a MotoGP Ducati a společně lyžují zdejších na sjezdovkách nebo se účastní podniků, jako např. spuštění nových modelů vozů Fiat. Roku 2014 byl Týden WROOM zrušen.

V Campigliu se každoročně koná veřejná kulturní a turistická slavnost Carnevale Asburgico – Habsburský karneval. Je zde možné spatřit lidi v kostýmech doby habsburských panovníků, a navštívit různé konference a kulturní setkání, jež mají za cíl prohloubit povědomí o životě v Campigliu v době panování císaře Františka Josefa. V létě, vždy 18. srpna, se koná „compleanno dell'imperatore / císařovy narozeniny“ s ukázkou nádherných kostýmů tehdejší epochy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Madonna di Campiglio na italské Wikipedii.

  1. AA. VV.. Dizionario di toponomastica. Storia e significato dei nomi geografici italiani. Miláno : GARZANTI, 1996. S. 277.  
  2. Obec Pinzolo - statut
  3. Obec Ragoli - statut