Městské lázně (Liberec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Městské lázně
Městské lázně Liberec.jpg
Základní informace
Pojmenováno po František Josef I.
Poloha
Adresa Liberec I-Staré Město, ČeskoČesko Česko
Ulice Masarykova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 43949/5-5233 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městské lázně (Lázně Františka Josefa I.) v Liberci jsou jednou z nejvýznamnějších památek města Liberce. Jedná se o novorenesanční budovou městských lázní, postavenou v letech 19011902 podle projektu vídeňského architekta Petera Paula Branga. Lázně si místní obyvatelé vyžádali svým zájmem o podobné zařízení a stavbu iniciovala a realizovala Liberecká spořitelna, prostřednictvím libereckého stavitele a architekta Adolfa Bürgera, k příležitosti oslavy 50. výročí panování císaře Františka Josefa I. Budova lázní je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska

Po dokončení stavby byl 17. 3. 1902 provoz lázní zahájen. Rokem 1984 přestaly lázně sloužit svému původnímu účelu a k dispozici byly už jen služby provozované v prostorách budovy. V roce 1995 byly lázně prodány soukromému majiteli za 3 miliony Kč a pak ještě několikrát změnily majitele a od té doby budova bez potřebné údržby chátrala.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Město Liberec získalo lázně zpět ve veřejné dražbě v roce 2005 za 9 milionů Kč a postupně provedlo několik nejnutnějších oprav pro záchranu budovy. Ve městě dlouhá léta probíhala diskuse nad novým účelem budovy. V letech 2011–2013 proběhla rekonstrukce budovy za 360 milionů Kč financovaná z Evropských fondů s 15% spoluúčastí Libereckého kraje pro účely Oblastní galerie Liberec. Průběh rekonstrukce budovy dokumentoval speciální facebookový profil, který se transformoval v oficiální facebookový profil. Galerie se veřejnosti otevřela 28. 2. 2014.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Hlavní vstup budovy

V hlavní místnosti budovy se nacházel plavecký bazén o rozměrech 20×10 m se sprchami, ve vyšším patře potom dřevěné převlékárny. Střecha budovy je opatřena sedlovým světlíkem, díky němuž je interiér bazénové haly dostatečně prosvětlen a ve své době se jím také větralo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-06-01]. Identifikátor záznamu 156293 : městské lázně. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]