Leopold Daun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leopold Josef Maria von Daun
Leopold Joseph Graf Daun.jpg

Narození24. září 1705
Vídeň
Úmrtí5. února 1766 (ve věku 60 let)
Vídeň
Místo pohřbeníAugustiniánský kostel, Vídeň
RodičeWirich Daun
Profesekondotiér a důstojník
Oceněnívelkokříž Vojenského řádu Marie Terezie
rytíř Řádu zlatého rouna
Vojenský řád Marie Terezie
PodpisLeopold Josef Maria von Daun, podpis
CommonsLeopold Joseph von Daun
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leopold Josef Maria hrabě z Daunu, kníže z Thiana (24. září 1705 Vídeň5. února 1766 tamtéž) byl rakouský polní maršál a významný vojevůdce v době válek o rakouské dědictví.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jezdecká socha maršála Dauna (vlevo v popředí, detail) na památníku Marie Terezie na náměstí Marie Terezie ve Vídni. Autor Kaspar von Zumbusch.

Pocházel ze starého šlechtického rodu Daunů, narodil se jako mladší syn polního maršála Wiricha Filipa hraběte z Daunu, knížete z Thiana, a Marie Barbory hraběnky z Herbersteinu. Roku 1718 vstoupil do rakouské císařské armády, roku 1731 se stal velícím plukovníkem pěšího pluku, jehož čestným majitelem byl jeho otec. Po konci války o dědictví polské roku 1736 byl jmenován císařským komořím a generálmajorem, po tažení proti Turkům roku 1739 polním podmaršálkem. Podílel se na organizaci vojenské zdravotní služby v Uhrách a do válek o dědictví rakouské vstoupil jako plukovník-majitel pěšího pluku.

Po bitvách u Hohenfriedbergu a Žďáru povýšen na polního zbrojmistra. Za podíl na zpracování výcvikového řádu pro pěchotu a jezdectvo byl roku 1751 jmenován ředitelem vojenské akademie Marie Terezie ve Vídeňském Novém Městě a velícím generálem ve Vídni. V letech 1754–1756 povýšen na polního maršála a jmenován předsedou soudního kolegia dvorské válečné rady.

Po vítězství u Kolína a v důsledku porážky prince Karla Alexandra Lotrinského u Štěrbohol a Lutynie (Leuthenu) roku 1757 převzal vrchní velení nad rakouskou armádou. V letech 1758–9 zmařil plán Fridricha II. na dobytí Olomouce, mj. díky vítězství v bitvě u Domašova, a zvítězil v bitvách u Hochkirchu a Maxenu, zároveň nesl vinu za porážky u Lehnice a Torgavy (1760). Krátce poté byl jmenován státním ministrem a prezidentem dvorské válečné rady.

Byl nositelem Řádu zlatého rouna (1753) a Vojenského řádu Marie Terezie (1758).

Roku 1745 se oženil s Josefou hraběnkou Fuchsovou, ovdovělou hraběnkou Nosticovou[1], s níž měl tři děti: dceru Marii Terezii, provdanou Pálffyovou, a syny Františka Karla a Leopolda.

Je pohřben v kapli sv. Jiří v augustiniánském kostele ve Vídni.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]