Leithagebirge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Litavské hory (německy Leithagebirge), je pohoří na zemské hranici mezi Dolními Rakousy a Burgenlandem v Rakousku.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Litavské hory jsou asi 35 km dlouhý a 5 až 7 km široký hřeben na okraji Vídeňské pánve na západě, mezi Bruckerskou branou na severu a Vídeňskou Novoměstskou branou na jihu. Pohoří tvoří odnož Alp připojující se k pohoří Karpat na severu.

Nejvyšším vrchem je 484 m vysoký Sonnenberg už zcela v Burgenlandu. Hřeben je hustě zalesněn. Převažují listnaté porosty dubu, habru a červeného buku. Na jihovýchodních svazích na burgenlandské straně klesající až k Neusiedlerskému jezeru jsou již vinice.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Masiv pohoří tvoří rula a svor a na nich vápenec, který je znám jako Leithakalk. Vápenec je většinou tak čistý, že se používá při výrobě křídy.

Významné lokality vápenopískového pohoří je řazeno abecedně v historickém seznamu: Bad Deutsch-Altenburg, Breitenbrunn, Hainburg an der Donau, Hundsheim, Kaiserstein u Kaisersteinbruch, Kroisbach, Loretto, Mannersdorf, Müllendorf, St. Margarethen, Sommerein, Stotzing, Winden a Wöllersdorf. Kvalitní vápenec se v minulosti těžil ve velkém rozsahu a dopravoval se povozy po dlouhé náročné cestě až do Vídně, hlavního města mocnářství. Povozy vozily kameny vážící tuny do Vídně a tak se používal na stavby komunikací.

Elias Hügel (1681-1755), císařský sochař, kameník a stavitel barokních kostelů v první polovině 18. století byl největší odborník nad kamenem v lomech Litavských hor. Po 250 letech, po druhé světové válce pracoval v Mannersdorfu Friedrich Opferkuh (1923-1993) pracoval jako kameník a sochař a jako řemeslník dosáhl až na učitele na univerzitě.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Osídlení kopců je možné jen na jejich úpatí. Důležitým místem je Mannersdorf s velkou cementárnou a St. Margarethen s vápencovou drtí. V Bruckneudorfu je vojenské cvičiště spolkového vojska a zcela obklopuje Kaisersteinbruch.

Vojensky jsou Litavské hory velmi významné, protože sice je to pouhý ochranný val proti útočníkovi z východu, avšak lepší je bránit se než poskytnout průchod.