Lawrence Halprin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lawrence Halprin
Narození 1. července 1916
New York
Úmrtí 25. října 2009 (ve věku 93 let)
New York
Alma mater Harvardova univerzita
Cornellova univerzita
Harvard Graduate School of Design
Zaměstnavatel Lawrence Halprin and Associates
Ocenění Národní medaile za umění
Manžel(ka) Anna Halprin (1940–2009)
Děti Daria Halprin
Příbuzní Ruthanna Hopper (vnučka)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Freeway Park, 1970,

Lawrence Halprin (1. července 191625. října 2009), byl americký zahradní architekt, designér a pedagog [1]

Od počátku své kariéry v San Francisco Bay Area, v Kalifornii, v roce 1949, Halprin často spolupracoval v místním okruhu modernistických architektů na relativně skromných projektech. Mezi osobnosti s kterými spolupracoval je William Wurster, Joseph Esherick , Vernon DeMars, Mario J. Ciampi, a další významné osoby vztahující se k UC Berkeley. Postupně se zlepšuje jeho pověst, na severozápadě Halprin nejprve získal celonárodní pozornost svou prací na světové výstavě 1962 v Seattlu, Ghirardelli Square tento projekt opětovné použil v San Franciscu, a chodníky mezi památkami/ v obchodě Nicollet Mall v Minneapolisu. Halprin během své kariéry dokázal ovlivnit celou jednu generaci svým konkrétním konstrukčním řešením, důrazem na uživatelské zkušenosti rozvojem těchto řešení, a svou metodou procesu spolupráce na návrhu.

Ira Keller Fountain, Portland, Oregon

Halprinův názor a praxe shrnuje jeho definice modernismu:

"Správně pochopeno, modernismus není pouze otázkou kubistického prostoru, ale celým zhodnocením designu životního prostředí jako celostního přístupu k věci, vytváření prostoru v němž lidé žijí… Modernismus, jak jej definuji a praktikuji, zahrnuje a je založen na zásadách archetypálních potřeb člověka jako jednotlivce i sociální skupiny." [2]

Za nejlepší z jeho prací je považována krajinářská architektura jako vyprávění. [3]

Mladá léta[editovat | editovat zdroj]

Freeway Park, Seattle

Halprin vyrostl v Brooklynu, New York a jako školák získal věhlas při místních utkáních baseballu. Také strávil tři roky ze svých mladých let v Palestině v kibucu, v místech, kde je dnes izraelské přístavní město Haifa.[4] Heritage Park Plaza ve Fort Worth v Texasu, je stavba jejíž design byl navržen Halprinem, byla postavena v roce 1980 a byla zapsána na Národní registr historických míst jako ukázkové dílo týdne 21. května 2010.

Získal titul bakalář umění na Cornell University a byl mu udělen titul Master of Arts v postgraduálním studiu na University of Wisconsin. Pak si získal druhý bakalářský titul z Harvard Graduate School of Design, kde jeho profesory byli architekti Walter Gropius a Marcel Breuer.[5] Jeho spolužáky z Harvardu byli Philip Johnson a I.M. Pei. Při návštěvě Taliesinu, Frank Lloyd Wright studiu ve Wisconsinu, Halprina zaujala myšlenka aby se stal designérem,[4] a jeho formální trénink začal ve třídách s Christopherem Tunnardem.

V roce 1944 byl Halprin přijat do služby v námořnictvu v United States Navy jako nadporučík (junior). Byl přidělen k torpédoborci USS Morris v Pacifiku, na který byl zacílen sebevražedný útok japonských kamikadze. Poté, co přežil zničení Morrise, byl Halprin poslán do San Francisca na dovolenou. Zůstal tam i po svém propuštění.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Lovejoy Fountain Park, Portland, Oregon

Po propuštění z vojenské služby nastoupil v San Franciscu do firmy zahradního architekta Thomase Dollivera Churche.[1] a pracoval na projektech, ke kterým v tomto období patřila například zahrada Dewey Donnell (El Novillero) v Sonoma County.

Halprin otevřel svůj vlastní podnik v roce 1949, a stal se jedním z profesionálních konkurentů Thomase Dollivera Churche a jeho následovníků.[6]

Halprinova manželka, uznávaná avantgardní tanečnice Anna Halprin, byla jeho dlouholetým spolupracovníkem, s nímž zkoumal společné prostory mezi oblastí choreografie a způsobem, jakým se uživatelé pohybují veřejným prostorem. Rodiče jeho manželky byla Daria Halprin, americký psycholog, autor, tanečnice a herečka, a Rana Halprin, fotograf a aktivista pro výuku romského jazyka a lidských práv.[7]

Mnoho Halprinových prací nese známky jeho pozorností k uživateli, uživatelské zkušenosti a sociálních dopadů jeho návrhů v rovnostářské tradici Frederick Law Olmsteda. Halprinovou tvůrčí silou byla interaktivnost, hravost veřejných fontán běžných v sedmdesátých letech. Doplňky, které nadále významně přispívají k potěšení chodců jsou například v Portlandu v Oregonu, kde je "Ira's Fountain" (Keller Fountain Park) je milována a dobře využita, a náměstí u budovy Spojených národů v San Franciscu.

V poslední době je mnoho Halprinových prací zdrojem debat, jsou poznamenány zanedbáním a někde jsou v havarijním stavu. Kritici argumentují, že jeho díla zastaraly a již neodrážejí styl který jejich město chce preferuje. Rozpočtová omezení a naléhavá "revitalizace" ohrožují některé z jeho projektů. V reakci na tento stav byly zřízeny fondy s cílem zlepšit péči o některé z lokalit a snažit se zachovat je v jejich původním stavu.

Byl s manželkou, tanečnicí Annou Halprin spolutvůrcem metody používající "RSVP cykly", kreativní metodu, která může být použita v zásadě ve všech oborech.[8]

Projekty[editovat | editovat zdroj]

Union Nations Plaza, San Francisco
Dopravní linka Nicollet Mall, Minneapolis

Halprin v řadě projektů ukazuje svůj pohled na zahradu nebo volné prostranství jako na jeviště.[9] Halprin pochopil, že „zahrada ve vašem vlastním bezprostředním okolí, nejlépe u vašich dveří, je tou nejvýznamnější zahradou“. Jako součást jednoty celku si cenil "divoké oblasti, kde můžeme být skutečně sami sebou a kde příroda může být vnímána jako prvotní zdroj života." [10] Halprinem upravené projekty zahrnují městské parky, náměstí, obchodní i kulturní centra a další místa kongregace:[11]

Literární díla[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lawrence Halprin na anglické Wikipedii.

 1. a b King, John " Architect Lawrence Halprin zemřel" San Francisco Chronicle, 26. října 2009.
 2. Walker, Peter et al. (1994).Invisible Gardens: the Search for Modernism in the American Landscape, p. 9.
 3. Rainey, Reuben M. (2001). "The Garden as Narrative: Lawrence Halprin's Franklin Delano Roosevelt Memorial," in Places of Commemoration : Search for Identity and Landscape Design, pp. 377-413.
 4. a b Sullivan, Patricia. "Lawrence Halprin, 93; Urban projects won wide acclaim for American landscape architect," The Washington Post. October 28, 2009.
 5. a b c Martin, Douglas. "Lawrence Halprin, Landscape Architect, Dies at 93," The New York Times October 28, 2003.
 6. Wallace, p. 116.
 7. http://www.annahalprin.org/about_bio.html
 8. Worth, Libby et al. (2004). Anna Halprin, p. 68.
 9. Walker, p. 153.
 10. Walker, pp. 153-154.
 11. Walker, p. 154.
 12. Carol Ness, "Landscape designer who built Sproul Plaza leaves a national legacy: Lawrence Halprin, 93, helped shape the modern Berkeley campus," UC Berkeley News, 30 October 2009.
 13. a b c d e Muldoon, Katy. "Landscape Legend Lawrence Halprin dies at 93," The Oregonian. October 26, 2009.
 14. WOO, Elaine. Al Boeke dies at 88; 'father' of Northern California's Sea Ranch. Los Angeles Times. 2011-11-20. Dostupné online [cit. 2011-12-03]. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]