Lüneburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lüneburg
Alter Hafen
Lüneburg

Lüneburg (polabsky Glein) je německé město ležící v spolkové zemi Dolní Sasko přibližně 50 kilometrů jihovýchodně od města Hamburg. Populace města je 71 668 lidí (2013). Jedná se o správní centrum okresu Lüneburg. Městem protéká řeka Ilmenau, která se vlévá do Labe.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší důkazy lidské přítomnosti v oblasti Lüneburg jsou z období neandrtalců. Jedná se o 56 kamenných nástrojů nalezených na začátku devadesátých let 20. století při výstavbě dálnice mezi Ochtmissen a Bardowick. Jejich věk je asi 150 000 let.

V městě spáchal sebevraždu nacistický vůdce Heinrich Himmler po svém uvěznění britskou armádou, když požil kyanidovou kapsli před tím, než mohl být souzen za své zločiny[1].

Naleziště soli[editovat | editovat zdroj]

V okolí města se nacházejí naleziště soli, s níž se ve středověku hojně obchodovalo. Byla odtud vyvážena do Lübecku a dále pak po Baltském moři[2].

Kdy přesně byla ložiska soli objevena se neví. Podle pověsti zastřelil jednou myslivec bílé divoké prase. Nešlo však o žádné prase albína, nýbrž jeho bělost pocházela od jeho neustálého válení v soli. Kost tohoto solného divokého prasete visí na památku na radnici[2].

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 2. světová válka – neplatný odkaz !
  2. a b Středověk, hospůdky, sůl a radost ze života: Lüneburg

Souřadnice: 53°15′9″ s. š., 10°24′52″ v. d.