Lípěnka africká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLípěnka africká
alternativní popis obrázku chybí
Lípěnka africká (Sparrmannia africana)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád slézotvaré (Malvales)
Čeleď slézovité (Malvaceae)
Rod lípěnka (Sparrmannia)
Binomické jméno
Sparrmannia africana
L.f., 1782
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lipěnka africká (Sparrmannia africana), známá také jako pokojová lipka, je rostlina z čeledi slézovitých. Pochází z Jižní Afriky z oblasti okolo Mysu dobré naděje. Rostlina je v ČR oblíbená jako pokojová rostlina pro své jemně chlupaté a vykrajované listy podobným našim domácím lípám. V kultuře je již pěstována 150 let.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní lokalita lípěnky africké

Krátce po objevu a popisu rodu Linnéem mladším byla lípěnka africká v roce 1790 představena v Anglii a potom ve zbytku Evropy. Zprvu se těšila ohromné oblibě a zanedlouho byly vyšlechtěny první kultivary. Avšak v průběhu 20. století se změnily životní podmínky a bytový komfort a lípěnka padla v zapomnění. V roce 1980 „prožila“ rostlina svůj comeback a začala se vracet i do českých květinářství.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Botanické jméno[editovat | editovat zdroj]

Poprvé byla popsána v roce 1782 Linnéem mladším. Pro botanické jméno rodu bylo použito jméno švédského lékaře a botanika Anderse Sparrmana. Byl žákem Linnéa a v roce 17721775 se zúčastnil druhé poznávací cesty Jamese Cooka. Společně s Carlem Peterem Thunbergem prozkoumal Sparrman jihoafrickou flóru a objevili lipěnku africkou. Záhy poté byla představena v Evropě.

České jméno[editovat | editovat zdroj]

České pojmenování této rostliny výhradně odkazuje na její podobnost s našimi domácími lípami. V anglické literatuře se může setkat s názvy jako africké konopí (african hemp), africká lípa (african linden).

Botanický popis[editovat | editovat zdroj]

Lípěnka africká ve svém přirozeném prostředí

Stonky a listy[editovat | editovat zdroj]

Detail květu

Lípěnka africká je bujně rostoucí strom či keř, který může dorůst až 7 metrové výšky. Kmínek dřevnatí velice rychle a brzy ztrácí olistění. Listy lípěnky jsou chlupaté, velké, světle (citronově) zelené srdčitého tvaru se zubatým okrajem. Mohou dosáhnout až 20 cm na výšku.

Květy[editovat | editovat zdroj]

Z velkých bílých květů v bohatých chocholících vystupují výrazné dlouhé zlatavé prašníky s purpurovým pylem. Jsou citlivé na dotek (tzv. seismonastie); otevírají se dokonce i při závanu větru a voní jemně po citronu.

Kultivary[editovat | editovat zdroj]

Nejčastěji pěstované kultivary pokojové lipky jsou:

  • 'Flore Pleno' (také 'Flora Pleno') - plnokvětá odrůda
  • 'Nana' – zakrslá forma
  • 'Variegata' – listy bílo-zeleně panašované

Ve specializovaných semenářských zahraničních obchodech je k dostání také méně známý druh Sparrmannia ricinocarpa.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Rostlina může být množena semenem, ale běžnějším způsobem jsou řízky z hlavních stonků či řízky z postranních výhonů. Jako vynikající substrát se osvědčila směs rašeliny a hlinité zeminy.

Zastřihávání a prořez rostliny podporuje mladé výhony a tím následné větvení. Rostlina kvůli svému velkému množství listů potřebuje hlavně během léta častější zálivku. Lípěnky jsou velice vhodné pro hydroponii.

Požadavky na stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Pokojová lipka preferuje světlé a chladné místo s vysokou vzdušnou vlhkostí a přímým slunečním světlem. Teplota při přezimování by neměla být vyšší jak 8-12 °C.

Škůdci a hnojení[editovat | editovat zdroj]

Detail listu s chlupy

Rostlina se neliší svými škůdci od ostatních pokojových rostlin. Lípěnka může být napadena třásněnkou (Frankliniella occidentalis) nebo molicí (Trialeurodes vaporariorum). Ve vlhkém prostředí může dojít k napadení plísní šedou (Botrytis cinerea). K likvidaci těchto škůdců a chorob postačí běžný postřik ze specializovaného obchodu či od zahrádkáře.

Toxicita[editovat | editovat zdroj]

V některé literatuře a zdravotnických databázích je kvůli svým hustě chlupatým listům vedena jako mírně toxická. Jsou hlášeny případy podráždění kůže či sliznic. V roce 1940 a 1958 byla rostlina podrobně zkoumána a nedošlo se k jednoznačnému výsledku, zda toto podráždění je způsobeno chemickými látkami či mechanickým podrážděním o listy rostliny.

Další[editovat | editovat zdroj]

V praxi Feng-šuej se lipěnka v bytové kultuře počítá jako pozitivní efekt. Rostlina s velkými, harmonicky tvarovanými listmi přinášejí do bytu lepší tok energie Qi.[zdroj?]

Rostlina se též doporučuje pro zlepšení bytového prostředí z hlediska vlhkosti, neboť velkou listovou plochou a množstvím těchto listů dochází k odparu vody a tím pádem zvyšuje i vyšší přirozenou vlhkost v místnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kapländische Zimmerlinde na německé Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-13]