Kyjovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: kyjovka (Pinna), rod mlžů.

Šablona:Infobox - řeka

Kyjovka (zvaná též Stupava) je malá moravská řeka pramenící na jižním svahu kopce Vlčák v Chřibech a tekoucí dále zhruba na jihozápad Středomoravskými Karpatami a Dolnomoravským úvalem. Je to levostranný přítok Dyje, do které se vlévá v oblasti jejího soutoku s Moravou. Délka toku činí 86,7 km. Plocha povodí měří 665,8 km².

Horní tok

Od pramene teče Kyjovka krátce nitrem Chřibů přes obce Staré Hutě a Stupava v okrese Uherské Hradiště, pak vtéká do okresu Kroměříž, kde na katastru města Koryčany napájí stejnojmennou vodní nádrž na pitnou vodu.

Střední tok

Nad Koryčany opouští řeka lesnaté Chřiby a protéká jižním okrajem Litenčické pahorkatiny. Pod městem velkým obloukem obtéká vrch Hradisko (361 m), opouští Zlínský kraj ve prospěch kraje Jihomoravského, u Snovídek (okres Vyškov) se obrací na jih a vstupuje do hlubokého údolí tvořícího východní okraj Ždánického lesa (okres Hodonín). Její tok odsud až do Kyjova sleduje Vlárská dráha z Brna do Veselí nad Moravou. Pod Bohuslavicemi se údolí řeky rozšiřuje (Kyjovská pahorkatina).

Dolní tok

Poté, co proteče městem Kyjov, podle nějž dostala jméno, vstupuje Kyjovka, již v regulovaném korytě, do ploché krajiny Dolnomoravského úvalu a pod Mistřínem přijímá zleva jeden ze svých největších přítoků Hruškovici. U Dubňan napájí Jarohněvický rybník, kterým začíná rozsáhlá kaskáda Mutěnických a níže Hodonínských rybníků, končící mezi Lužicí a Hodonínem. Zprava se tu vlévá Prušánka.

Za přemostěním železniční tratě Břeclav - Přerov mění Kyjovka směr z jižního až jihovýchodního na jihozápadní a teče dále po pravém okraji nivy řeky Moravy, do níž nemůže zaústit vlivem jejího ohrázování. Protéká zde podél řady obcí vinařského regionu Podluží (Týnec, Tvrdonice, Kostice, Lanžhot - vše okres Břeclav). Pod Lanžhotem přijímá zprava Svodnici a vtéká do lužních lesů v oblasti soutoku Moravy a Dyje. Po několika kilometrech přirozeného meandrujícího toku se pak vlévá zleva do Dyje, nedaleko rakouské obce Rabensburg, v nadmořské výšce asi 150 m.

Větší přítoky

  • levé - Kratinka, Hruškovice
  • pravé - Šardický potok, Mutěnický potok, Prušánka, Svodnice

Vodní režim

Průměrný průtok v ústí je 1,09 m³/s.

Hlásné profily

Místo Říční km Plocha povodí Průměrný průtok (Qa) Stoletá voda (Q100)
VD Koryčany 74,20 27,85 km² 0,10 m³/s 17,0 m³/s
Kyjov 54,00 117,64 km² 0,30 m³/s 30,0 m³/s

Využití

Na řece se nachází Vodní nádrž Koryčany a soustava Mutěnických a Hodonínských rybníků.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kyjovka na Wikimedia Commons