Krugerrand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Líc...
...Rub

Krugerrand je jihoafrická zlatá mince, vyražená poprvé v roce 1967 Jihoafrickou mincovnou. Mince nemá nominální hodnotu, její hodnota je určena objemem zlata a jeho aktuální cenou. Účelem této mince bylo rozhýbat jihoafrický trh. V 80. letech pokrývala 90 % světového trhu zlatých mincí. Jméno mince je složenina jména Kruger (bývalý jihoafrický prezident Paul Kruger znázorněný na aversu mince, vytvořeném podle návrhu Otta Schulze) a označením měnové jednotky Jihoafrické republikyrand“. Na reversu je vyobrazený jeden ze symbolů Jihoafrické republikyantilopa skákavá. Na minci jsou také nápisy Jihoafrická republika napsané afrikánštinou i angličtinou.[1]

Během 70. a 90. let některé západní mocnosti zakázaly import této mince, kvůli její údajné spojitosti s jihoafrickým apartheidem. V 21. století je mince populární nejen mezi investory, ale i mezi sběrateli.

Počet emitovaných kusů je hodně kolísavý. V letech 19671969 bylo každoročně vyraženo 40 000 kusů této mince. V 70. letech se jednalo o emisi 200.000 kusů, v roce 1974 spatřilo světlo světa dalších 1 000 000 kusů a v roce 1978 bylo vyrobeno dokonce 6 milionů kusů mince Krugerrand. S koncem apartheidu počet vyražených kusů rapidně klesl a v roce 1998 přibylo jen 23 277 nových Krugerrandů. Od roku 1998 se počet vyražených kusů ročně zvyšuje, ale předchozí rozmach se neočekává.

Historie mince[editovat | editovat zdroj]

Krugerrand byl představen v roce 1967 jako investiční příležitost pro veřejnost. Na rozdíl od dalších mincí ražených z drahých kovů, získal Krugerrand status zákonného platidla nebo měny. Aby zvýšili odolnost mince, byla ražena jako slitina mědi a zlata. Navzdory tomu, že mince byla zákonným platidlem, se z Krugerrandu stalo v období 70. a 80. let 20. století zboží zakázané k importu do mnoha západních zemí. Důvodem byly ekonomické sankce proti Jihoafrické republice kvůli její politice apartheidu. [2]

V roce 1980 představoval Krugerrand 90 % celosvětového trhu zlatých mincí. V tomto roce také jihoafrická mincovna dala poprvé vyrazit tři zmenšeniny Krugerrandu, které se také vyrábí dodnes. Jedná se o minci s 1/2 unce zlata, 1/4 unce zlata a 1/10 unce zlata. Celkově bylo v podobě mincí Krugerrand prodáno více než 46 milionů uncí zlata.

Investiční mince inspirované Krugerrandem[editovat | editovat zdroj]

Během stále rostoucí hodnoty zlata v 70. letech 20. století se Krugerrand rychle stala první volbou po světové investory, kteří chtěli nakupovat zlato. Jihoafrická republika v té době měla pod kontrolou přibližně 2/3 celosvětové produkce zlata. Odhaduje se, že mezi roky 1974 a 1985 bylo jen do Spojených států dovezeno 22 milionů mincí.

Obrovský úspěch této mince zapříčinil, že i další země produkující zlato se rozhodly razit své vlastní zlaté investiční mince. Vznikl takto například Zlatý Kanadský javorový list v roce 1979, Australský nuget v roce 1981, legendární zlatá Čínská panda v roce 1982, Americký orel v roce 1986 nebo britská mince Britannia v roce 1987. [3]

Soukromé mincovny také vydávají vlastní zlaté či stříbrné emise (označení mince nese jen zákonné platidlo s nominální hodnotou) inspirované stylem Krugerrandu. Emise často vyobrazují Paula Krugera a antilopu skákavou, některé přímo kopírují vzhled Krugerrandu a jen změní nápisy. Takovéto numismaty nejsou emitovány Jihoafrickou mincovnou nebo vládou Jihoafrické republiky, tím pádem nejsou oficiální, nejsou zákonným platidlem a nemohou být považovány za mince.

V České republice zlaté investiční mince vydává Česká národní banka. Na rozdíl od Krugerrandu mají nominální hodnotu, a to většinou 5 000 Kč. K významným událostem, jako bylo 600 let od upálení Mistra Jana Husa nebo 800 let od Zlaté buly sicilské, je nominální hodnota mince určena na 10.000 Kč. Tyto mince také obsahují 1 unci zlata. Mince typu Krugerrand, která by se razila pravidelně, v České republice není. Je však možné ji prostřednictvím distributorů zakoupit.

Vlastnosti mince[editovat | editovat zdroj]

Původní Krugerrand s 1 uncí zlata má v průměru 32,77 mm. Váha mince je ve skutečnosti 1,0909 troyské unce. Je vyražena z 22 karátového zlata a téměř 92 % kovu je ryzí zlato. Mince tedy obsahuje 1 celou unci zlata. Zbylých 8 % váhy tvoří měď, která minci dodává více oranžový vzhled. Mince s malým obsahem mědi jsou také odolnější, takže se tak nepoškrábají.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]