Kloš jelení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKloš jelení
alternativní popis obrázku chybí
Kloš jelení
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád dvoukřídlí (Diptera)
Čeleď klošovití (Hippoboscidae)
Rod kloš (Lipoptena)
Binomické jméno
Lipoptena cervi
(Linnaeus, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kloš jelení (Lipoptena cervi, lidově lojnice, nářečně jelenica[zdroj?] či postraňák - jižní Morava) je druh dvoukřídlého hmyzu z čeledi klošovitých. Jedná se o druh bodavé mouchy, která se živí krví zvířat, především savců ale i ptáků. Kloš se na hostitele dostává pomocí křídel vyvinutých po vylíhnutí. Po usednutí na hostitele křídla ztrácí.

Kloš jelení bez křídel s přiloženým měřítkem
Kloš jelení bez křídel

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kloš dosahuje délky 3–7 mm. Má šest nohou a křídla, která po dosednutí na objekt svého zájmu odhazuje. Tělo je zploštělé a elastické, vydrží bez úhony i silné stlačení. Barva je hnědá. Vzhledem připomíná velmi malého cvrčka. Kloš jelení je někdy nesprávně označován jako „létající klíště“ pro svoji podobnost s klíštětem,[1] ale biologicky nejsou tyto dva druhy nijak spjaty.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Kloš je rozšířen v lesích mírného pásu na severní polokouli zhruba v Holarktické oblasti. Do Severní Ameriky byl zavlečen teprve nedávno, stejně tak do Finska.[2] Příbuzný druh Lipoptena mazamae je rozšířen i do Střední a Jižní Ameriky.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Samice produkuje vždy jednu larvu, která žije uvnitř jejího těla, kde se živí mléčnými výměšky. Samice larvu porodí těsně před zakuklením. Larva má nejprve bílou barvu, ale rychle se zbarví dohněda a kuklí se. V té době padá z hostitele na lesní podrost. Po vylíhnutí hledá dospělý jedinec okamžitě hostitele. Pokud najde vhodného – v naprosté většině jde o jelenovitou zvěř – odhazuje křídla a začne se živit sáním krve. Na hostiteli rovněž dochází k páření samců a samic.[3] Kolik larev je schopna jedna samice za život vyprodukovat, není známo.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Kloš se živí krví. Jeho hostiteli se v naprosté většině stávají různé druhy jelenovité zvěře. V daleko menší míře napadá i ptáky, psy a některá další zvířata. Jedno sání trvá 15–25 minut. Kloš na zvířata nepřenáší téměř žádné nemoci (kromě bakterie Bartonella schoenbuchensis), ale ve větším množství dokáže své hostitele velmi soužit.

Kloš a člověk[editovat | editovat zdroj]

Kloš je z hlediska člověka nepříjemný parazit, který útočí především v lese. Poměrně obtížně se odstraňuje a jde těžko rozmáčknout. Nejlepším způsobem, jak kloše zabít, je promnout ho mezi prsty. Přes výše řečené napadá kloš člověka spíše omylem, neboť nejde o jeho klasického hostitele. Není známo, že by kloš, na rozdíl od klíštěte, přenášel nějaké závažné choroby. Nicméně bakterie Bartonella schoenbuchensis dokáže způsobit dlouhotrvající svědění v místě bodnutí. Projevuje se obvykle po několika hodinách až třech dnech jako červená svědivá skvrna/vyrážka a může trvat i mnoho týdnů, než zmizí.[4][2]

Zbytky klošů byly nalezeny na mumii Ötziho.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]