Klientelismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Klientelismus je neoficiální systém organizace v politice založený na protekci, konexích a rozhodnutích „v zákulisí“, uvnitř struktur politické moci – od totalitních režimů, přes diktatury až po nevyspělé nebo počínající demokracie, daří se mu i ve vyspělých zemích.

Slovo klient má původ v antickém Římě, kde znamenalo osobu chráněnou příslušným patricijem, ve středověku pak politického chráněnce toho kterého feudála.

Dnešní klientelismus pak lze chápat jako vztah, kde veřejné činitele a zájemce o státní zakázky spojuje společný osobní prospěch, takže se navzájem chrání, nebo z nabízené a přijímané ochrany mají (finanční) prospěch. Klientelismus je vlastně variantou korupce.

Existoval zejména v některých amerických městech přibližně v letech 18751920, ale v některých případech trvá dodnes. Je také běžný v Latinské Americe, hlavně ve venkovských oblastech.

V komunistických zemích se uzavřené kruhy státního klientelismu nazývají nomenklatura, což je původně positivně míněný výraz pro vyšší kruhy privilegované režimem, který v tomto smyslu přišel z ruštiny.

Klientelismus se negativně projevuje i v současné české politice a hospodářském životě. Opakovaně se objevují různé aféry českých politiků, kdy se objevuje jejich úzké napojení s různými obchodními a poradenskými společnostmi. Rovněž vstup do Evropské unie znamená nové možnosti pro klientelismus, zejména v oblasti složitého poskytování dotací z fondů EU.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]