Trafika (politika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o žargonovém výrazu. Další významy jsou uvedeny na stránce Trafika.

Trafika neboli poskytování pracovních míst a dalších výhod přátelům je znovuobjevený pojem v současném veřejném a politickém žargonu. Politická trafika je projevem klientelismu, podobně nepotismus je poskytnutí laskavosti příbuzným. Opakem je meritokracie, kdy se jmenování provádí čistě na základě kvalifikace.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Již od zavedení tabákového monopolu císařem Josefem II. byly při udělování koncesí prodeje tabáku upřednostňovány oběti války, zchudlí státní zaměstnanci či jejich příbuzní.[1] Na tuto tradici navázalo nově vzniklé Československo po první světové válce, kdy na trafiku měl nárok každý válečný poškozenec, přednost dostávali ti s nejtěžším poškozením, či slepci.[2] Alternativou byla licence k provozování loterie či biografu.[3]

Dnes je pojem chápán i v přeneseném slova smyslu výhodného a přitom nenáročného místa ve veřejné či státní správě, jež politik dostane za prokázané služby v politickém mocenském boji. Hovorově se takové místo někdy označuje také jako "teplé místo". Může ale také jít o kompromisní řešení, kterým se uklidí[zdroj?] nepohodlní soupeři nebo celkově lidé s odlišnými názory[zdroj?].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]