Karlovy Vary (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karlovy Vary
Staniční budova
Staniční budova
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Karlovarský
Město Karlovy Vary
Souřadnice
Karlovy Vary
Karlovy Vary
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 5475875
Tratě 140, 142, 149
Nadmořská výška 415 m n. m.
V provozu od 1873
Zabezpečovací zařízení Elektronické stavědlo ESA 11
Dopravních kolejí 6 průjezdných, 1 kusá
Nástupišť (hran) 2 (4)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava MHD
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechÚschovna zavazadelBariérové WCBufet nebo rychlé občerstveníSchodištěVýtahy
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karlovy Vary je hlavní železniční stanice v krajském městě Karlovy Vary. Nachází se na rozmezí místních části Rybáře a Bohatice.

Stanice leží na významné dvoukolejné elektrizované celostátní dráze č. 140 Cheb - Karlovy Vary - Chomutov. Nádraží je někdy označováno jako „horní nádraží“ (jmenuje se tak např. zastávka MHD) - v protikladu s dolním nádražím.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1945 byla obě velká karlovarská nádraží cílem spojeneckého bombardování. Původní budova byla za 2. světové války zničena při bombardování spojeneckými vojsky. Ještě v roce 1945 započalo budování náhradní (provizorní) budovy za pomoci dobrovolníků. Provizorní budova zůstala po mírných stavebních úpravách do doby kdy započala modernizace v roce 2015.

Dne 19. září 2015 započala demolice staré výpravní haly a modernizace železniční stanice. Na tomto místě vyrostla nová prosklená výpravní hala. S touto stavbou vznikl také nový malý dopravní terminál v přednádraží.

Popis stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je zabezpečena staničním zabezpečovacím zařízením 3. kategorie - elektronické stavědlo ESA 11. Stanice má 6 dopravních kolejí a 1 dopravní kolej kusou.

Přeprava[editovat | editovat zdroj]

Ve stanici zastavují všechny vlaky osobní přepravy kategorie osobní vlak (Os), spěšné vlaky (Sp) a rychlíky (R). Dálková doprava je zajištěna rychlíkovou linkou R15 Praha - Ústí nad Labem - Karlovy Vary - Cheb. Od září 2020 zavedli České dráhy do Karlových Varů pravidelně jeden spoj vlaků SuperCity (SC) Pendolino.[1] Ve vlacích veřejné dopravy platí přepravní a tarifní podmínky integrovaného dopravního systému IDOK.

Ve staniční budově se nachází mezinárodní a vnitrostátní osobní pokladna Českých drah a čekárna pro cestující. Ve stanici je úschovna zavazadel a jízdních kol i půjčovna kol.

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

Bezbariérovost[editovat | editovat zdroj]

Přístup do budovy stanice je bezbariérový včetně bezbariérově přístupné označené pokladní přepážky. Bezbariérový přístup je umožněn na všechna nástupiště. Stanice je vybavena mobilní zvedací plošinou k nakládání a vykládání cestujících na vozíku.[2]

Zrakově či sluchově postižení cestující[editovat | editovat zdroj]

Stanice je vybavena pro zrakově postižené (akustické majáčky, štítek na zábradlí, vodící linie, informační panely s hlasovým výstupem) či pro sluchově postižené cestující(elektronický informační systém).[2]

Návazná doprava[editovat | editovat zdroj]

Před staniční bodovou se nachází veřejné parkoviště, terminál veřejné autobusové a městské hromadné dopravy "Horní nádraží" .

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zdopravy.cz [online]. 2020-08-29 [cit. 2020-09-21]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b Železniční stanice Karlovy Vary | České dráhy. www.cd.cz [online]. [cit. 2020-09-21]. Dostupné online. 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]