Karlovy Vary (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karlovy Vary
Vstup do nové nádražní budovy
Vstup do nové nádražní budovy
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský
MěstoKarlovy Vary
UliceNákladní 83/31
Souřadnice
Karlovy Vary
Karlovy Vary
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice5475875
TratěChomutov–Cheb, Karlovy Vary – Johanngeorgenstadt, Karlovy Vary – Mariánské Lázně
Nadmořská výška415 m n. m.
V provozu od1873
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 44[1]
Dopravních kolejí6 + 1 kusá[2]
Nástupišť (hran)2 (4)[2]
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaMHD
Služby ve staniciVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechÚschovna zavazadelBariérové WCBufet nebo rychlé občerstveníSchodištěVýtahy
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karlovy Vary jsou hlavní železniční stanice v krajském městě Karlovy Vary. Nachází se na rozmezí místních částí Rybáře a Bohatice.

Stanice leží na významné dvoukolejné elektrizované celostátní dráze Chomutov–Cheb. Dříve neslo název „Karlovy Vary horní nádraží“[3] (to se dosud odráží v názvu zastávky MHD) - v protikladu s dolním nádražím.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1945 byla obě velká karlovarská nádraží cílem spojeneckého bombardování. Původní budova byla za 2. světové války zničena při bombardování spojeneckými vojsky. Ještě v roce 1945 započalo budování náhradní (provizorní) budovy za pomoci dobrovolníků. Provizorní budova zůstala po mírných stavebních úpravách do doby kdy započala modernizace v roce 2015.

Dne 19. září 2015 započala demolice staré výpravní haly a modernizace železniční stanice. Na tomto místě vyrostla nová prosklená výpravní hala. S touto stavbou vznikl také nový malý dopravní terminál v přednádraží.

Popis stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je od roku 2018 zabezpečena staničním zabezpečovacím zařízením 3. kategorie - elektronické stavědlo ESA 44, které nahradilo předchozí stavědlo ESA 11.[1] Stanice má 6 dopravních kolejí a 1 dopravní kolej kusou.[2] Součástí stanice je i někdejší odbočka Sedlec.[4][2]

Přeprava[editovat | editovat zdroj]

Ve stanici zastavují všechny vlaky osobní přepravy kategorie osobní vlak (Os), spěšné vlaky (Sp) a rychlíky (R). Dálková doprava je zajištěna rychlíkovou linkou R15 Praha - Ústí nad Labem - Karlovy Vary - Cheb. Od září 2020 zavedly České dráhy do Karlových Varů pravidelně jeden spoj vlaků SuperCity (SC) Pendolino.[5] Ve vlacích veřejné dopravy platí přepravní a tarifní podmínky integrovaného dopravního systému IDOK.

Ve staniční budově se nachází mezinárodní a vnitrostátní osobní pokladna Českých drah a čekárna pro cestující. Ve stanici je úschovna zavazadel a jízdních kol i půjčovna kol.

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

Bezbariérovost[editovat | editovat zdroj]

Přístup do budovy stanice je bezbariérový včetně bezbariérově přístupné označené pokladní přepážky. Bezbariérový přístup je umožněn na všechna nástupiště. Stanice je vybavena mobilní zvedací plošinou k nakládání a vykládání cestujících na vozíku.[6]

Zrakově či sluchově postižení cestující[editovat | editovat zdroj]

Stanice je vybavena pro zrakově postižené (akustické majáčky, štítek na zábradlí, vodící linie, informační panely s hlasovým výstupem) či pro sluchově postižené cestující(elektronický informační systém).[6]

Návazná doprava[editovat | editovat zdroj]

Před staniční budovou se nachází veřejné parkoviště, terminál veřejné autobusové a městské hromadné dopravy „Horní nádraží“ .

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b GRUBER, Pavel; POLACH, Vlastimil; DLABAJA, Jiří. Železniční stanice Karlovy Vary má moderní zabezpečovací zařízení. Reportér AŽD Praha [online]. AŽD Praha, 2018 [cit. 2021-11-14]. Dostupné online. 
  2. a b c d Plánek stanice Karlovy Vary. Portál Provozování dráhy. Správa železnic, květen 2019. 
  3. HUMLER, Jiří; KOUTNÝ, Robert; ROH, Michal; TYLLER, Rudolf. Krušnohorský Semmering Karlovy Vary - Johanngeorgenstadt. 2.. vyd. [s.l.]: Železniční spolek Klub M 131.1, 2009. Kapitola Jízdní řád platý pro zimní období 1947/1948, s. 36. 
  4. Plánek odbočky Sedlec. CD 2. změna GVD 2004/2005. České dráhy, duben 2004. 
  5. Zdopravy.cz [online]. 2020-08-29 [cit. 2020-09-21]. Dostupné online. 
  6. a b Železniční stanice Karlovy Vary | České dráhy. www.cd.cz [online]. [cit. 2020-09-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]