Chodov (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Chodov
Nádraží v Chodově (před rekonstrukcí)
Nádraží v Chodově (před rekonstrukcí)
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Karlovarský kraj
Město Chodov
Souřadnice
Chodov (nádraží)
Chodov (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 740555
Tratě 140
Nadmořská výška 435 m n. m.
V provozu od 19. září 1870
Zabezpečovací zařízení Automatický blok
Nástupišť (hran) 2 (4)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Zastávka MHD před staniční budovou
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážka
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chodov (v němčině Chodau) je železniční stanice v jihovýchodní části města Chodov v okrese Sokolov ve Karlovarském kraji nedaleko Chodovského potoka. Leží na dvoukolejné elektrifikované trati 140 (25 kV, 50 Hz AC).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Staniční budova zde byla zbudována v rámci budování trati z Chomutova do Chebu, čímž došlo k napojení dalších hnědouhelných důlních oblastí, včetně tech v sokolovské pánvi. Výstavbu a provoz trati financovala a provozovala soukromá společnost Buštěhradská dráha. Pravidelný provoz byl zahájen 19. září 1870. Autorem univerzalizované podoby stanic byl vrchní projektant BEB Ing. arch. Josef Chvála. Vedle staniční budovy vyrostl též objekt nákladového nádraží.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy. Železniční napájecí soustava sem byla dovedena 1. června 1983.

Modernizace[editovat | editovat zdroj]

V letech 2017-2019 byla dokončena rekonstrukce stanice a úpravy parametrů nádraží na koridorovou stanici: byla zvýšena průjezdová rychlost stanicí, vznikla dvě zastřešená ostrovní nástupiště s podchody a výtahy, elektronickým informačním systémem pro cestující, drážní budovy prošly rekonstrukcí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]