Kapucínský klášter (Nové Město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter kapucínů na Novém Městě pražském
Klášter kapucínů, pohled od západu z náměstí Republiky
Klášter kapucínů, pohled od západu z náměstí Republiky
Lokalita
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Hlavní město Praha
Místo Praha 1-Nové Město
Ulice Na poříčí
Souřadnice
Základní informace
Řád kapucíni
Založení 1630/1642, vysvěcen 1653
Zrušení 1795
Obnovení 1992
Znak Klášter kapucínů tabulka.jpg
Odkazy
Kód památky 39838/1-1055 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter kapucínů na Novém Městě pražském se nachází v ulici Na poříčí č. 2111/1a v městské části Praha 1-Nové Město. Součástí kláštera je také kostel svatého Josefa.

Dějiny kláštera[editovat | editovat zdroj]

Klášter byl založen roku 1630 z podnětu císaře Ferdinanda II., který také přispěl na stavbu, ovšem fundátorem kláštera byl o šest let později Gerhard baron z Kvestenberka, který velkou měrou přispěl na výstavbu.

Výstavbu kláštera, na parcele vlevo od kostela, provázely různé potíže, včetně třicetileté války. Klášter byl vysvěcen 25. května 1653 pražským arcibiskupem kardinálem Arnoštem Vojtěchem z Harrachu.

Roku 1795 byl klášter zrušen v rámci reforem císaře Josefa II. V budově zrušeného kláštera byla umístěna Josefská kasárna a v roce 1834 zde Josef Kajetán Tyl napsal text zpěvohry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka včetně textu budoucí české hymny Kde domov můj. Stará klášterní budova byla stržena a nahrazena novogotickou stavbou z roku 1860, ze které se zachovala jen fasáda v rámci nákupního centra Palladium.

Po roce 1830 kapucíni usilovali o návrat ke kostelu, byla klasicistně přestavěna barokní budova staršího hospice (1833) vpravo u kostela, ale na plánovanou výstavbu nového kláštera nedošlo. Kapucíni se ke kostelu vrátili v roce 1992 a později byl pro ně na parcele za kostelem zbudován nový malý klášter, který v roce 2008 posvětil biskup Jiří Paďour.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]