Přeskočit na obsah

Kaple svatého Vincence Ferrarského (Sebuzín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaple svatého Vincence Ferrarského v Sebuzíně
Kaple od severozápadu
Kaple od severozápadu
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresÚstí nad Labem
ObecÚstí nad Labem
LokalitaSebuzín
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátústecký
FarnostCírkvice
Statuskaple
ZasvěceníVincenc Ferrerský
Architektonický popis
Stavební slohpozdní baroko
Výstavba1745
Specifikace
Délka6 m
Šířka4,7 m
Výška7 m, se zvonicí 11 m
Umístění oltářejih
Další informace
Adresa403 02 Ústí nad Labem - Sebuzín
Kód památky42711/5-240 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple svatého Vincence Ferrarského v Sebuzíně je pozdně barokní sakrální stavba z roku 1745 zasvěcená španělskému dominikánskému kazateli Vincenci z Ferrery, která náleží k římskokatolické farnosti Církvice a je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Architektura

[editovat | editovat zdroj]

Neorientovaná jednolodní kaple postavená ve středu původní návsi ve svažitém, k jihu stoupajícím terénu, má hlavní průčelí orientované k severu. K téměř čtvercovému půdorysu lodi (454 cm dlouhé a 470 cm široké) je přistavěna odsazená, 140 cm hluboká, půlkruhově uzavřená apsida. Sedlová střecha krytá pálenou taškou má nad závěrem z hřebenu vystupující šestibokou zvonici dřevěné oplechované konstrukce, zakončenou cibulovou bání s křížem.

Hlavní (severní) průčelí s volutovým štítem

[editovat | editovat zdroj]

Hlavní průčelí na nízkém soklu je členěno profilovanými nárožními pilastry a pravoúhlým vstupním portálem se štukovou šambránou s uchy v horních rozích, v němž je hlavní vchod s dřevěnými jednokřídlými dveřmi a novodobá mříž. Nad portálem je podélně oválná štukem rámovaná nika s plastikou madony s dítětem.

Nad profilovanou korunní římsou krytou taškami je obdélný volutový štít s předsazenou, ve středu segmentově vzedmutou profilovanou římsou ve vrcholu. V jeho středním poli je obdélná půlkruhově uzavřená nika s kamennou plastikou sedícího Krista Trpitele ikonografického typu Ecce homo. Hlavu s trnovou korunou má složenou v dlaních a „výraz se zdá vyjadřovat pochybnost, zda hříšné a nevděčné lidstvo stojí za obětování se“.[2]

Boční průčelí a závěr

[editovat | editovat zdroj]

Celý obvod kaple obíhá profilovaná korunní římsa, která je v závěru jediným zdobným prvkem. Boky kaple mají ve vstupních nárožích profilované nezdobené pilastry a jsou prolomeny pravoúhlými okenními otvory s druhotným zasklením (ocelová zasklená mříž).

Podlaha v kapli je betonová, strop plochý, dřevěný a omítaný, dřevěný je také krov. V závěru kaple je segmentově ukončený oltářní výklenek, zařízení kaple má charakter lidového umění.[3]

Opravy a rekonstrukce

[editovat | editovat zdroj]

Zásadnější úpravou prošla kaple v roce 1874, další opravy proběhly v letech 1995, 2011 a 2020, v současnosti (květen 2024) probíhá celková rehabilitace objektu a jeho bezprostředního okolí na náklady střekovského městského obvodu.[3][4][5][1] Jedná se především o úpravy spojené se zamezením pronikání vlhkosti do objektu, související úpravy povrchů kolem kaple, rehabilitace prostoru před kaplí a rekonstrukce jejího interiéru.

Urbanismus a životní prostředí

[editovat | editovat zdroj]

Území kolem kaple je součástí čtvrté zóny CHKO České Středohoří a ochranného pásma povrchového i podzemního vodního zdroje druhého stupně.[6] Toto území prošlo výraznou proměnou spojenou s vybudováním kruhového objezdu a z něj vedoucí kapacitnější silnice do Tlučeňského údolí, která nahradila úzkou a frekventovanou silnici, jíž si řidiči zkracují cestu do Litoměřic. Z této doby pochází i dosavadní celkové řešení okolí kaple.[7]

  1. a b kaple sv. Vincence z Ferrery - Památkový Katalog. www.pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2024-05-19]. Dostupné online. 
  2. BORSKÁ, Helena. Po modré ke hradu. Severočeský regionální deník. Ústí nad Labem: Logos, 1993-08-06, roč. 3, čís. 180, s. 5. ISSN 2571-208X. 
  3. a b POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech 3. T-Š. 1. vyd. Praha: Academia, 1980. 538 s. S. 295. 
  4. SOUČEK, Jiří. Obrazová rukověť obcí a církevních staveb v okrese Ústí nad Labem. 1. vyd. Ústí nad Labem: Albis international, 1999. 383 s. ISBN 80-86067-41-6. S. 231–232. 
  5. Rekonstrukce kaple v Sebuzíně – 1. etapa - 2023-06-20 14:34:53 - etendry.cz. etendry.cz [online]. [cit. 2024-05-19]. Dostupné online. 
  6. agrigis.cz [online]. [cit. 2024-05-19]. Dostupné online. 
  7. VORLÍČEK, Janni. Malá kaple, velké a dlouhé opravy. Rekonstrukce kapličky v Sebuzíně ještě potrvá. Ústecký deník. 2024-02-19. Dostupné online [cit. 2024-05-19]. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]