Přeskočit na obsah

Kľak (Malá Fatra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kľak
Kľak z jihovýchodu
Kľak z jihovýchodu

Vrchol1352 m n. m.
Izolace15,8 km → Veľká lúka
Poloha
SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PohoříMalá Fatra
Souřadnice
Kľak
Kľak
Horninavápenec, dolomit
PovodíVáh
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kľak je výrazný holně-skalnatý vrchol nacházející se v hlavním hřebeni jižní části Lučanské Malé Fatry na Slovensku. Vrchol Kľaku je dobrý vyhlídkový bod s kruhovým výhledem. Na vrcholu je umístěn kříž. Kľak se nachází v centru stejnojmenné národní přírodní rezervaci v Lučanské Malé Fatře, která zaujímá svahy okolo skalnatého dolomitového vrcholu v nadmořské výšce 1050 – 1352 m.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Na vápencovém nebo dolomitovém podloží je vyvinutá hnědá lesní půda tzv. rendzinová a ojediněle i surová karbonátová půda. V národní přírodní rezervaci Kľak, vyhlášené v roce 1966 na ploše 85,7 ha je chráněna vzácná a zachovalá vápencová vegetace na vrcholu kopce a zachovalá lesní společenstva v blízkosti vrcholu. V smíšených lesích Kľaku dominuje buk, dále jsou zde zastoupeny jedle, smrk, Javor klen a jeřáb. V rezervaci se vyskytuje mnoho chráněných druhů rostlin, jako např. hořec Clusiův, dřípatka karpatská (Soldanella carpatica), kruhatka Matthiolova, lilie zlatohlavá, vemeník dvoulistý, jelení jazyk celolistý aj. V roce 1813 zde sbíral, zkoumal a pozoroval rostliny švédský botanik Göran Wahlenberg. Z dravého ptactva se zde vyskytuje sokol a orel skalní.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Hřebenem Kľaku vede vyhledávaný turistický chodník. Pod vrcholem v nadmořské výšce 990 m se nachází Kľacký vodopád. Nejvyhledávanější výstup na vrchol vede z Fačkovského sedla po červené, z rozcestí u Čičman po zelené, z Fačkova po modré a z Vrícka po zelené turistické značce.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Národní přírodní rezervace Kľak

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]