Krivánské Veterné hole

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krivánské Veterné hole
Národní park Malá Fatra, Veľký Kriváň.JPG

StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krivánské Veterné hole jsou geomorfologickou částí Kriváňské Fatry. Zabírají nejrozsáhlejší a nejvyšší oblast podcelku Malé Fatry.

Vymezení[editovat | editovat zdroj]

Nacházejí se v jihozápadní a centrální části Kriváňské Fatry a v rámci podcelku je obklopuje z východu Osnica a ze severu Rozsutce a Štefanovská kotlina. Severozápadním směrem leží Varínské podolie (podcelek Žilinské kotliny ) a údolí Váhu se Strečnianskou soutěskou odděluje západně situovány Lúčanské Veterné hole (část Lúčanské Fatry). Jižně se nacházejí Turčianske nivy a Šútovské podhorie (podcelky Turčianské kotliny) a jihovýchodním směrem se území dotýká Šípská Fatra, která je podcelkem Velké Fatry. [1]

Ochrana území[editovat | editovat zdroj]

Celé území této části Kriváňské Fatry leží v Národním parku Malá Fatra a nacházejí se zde tato maloplošné chráněné území:

Vybrané vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Významné sedla[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Kriváňské Veterné hole patří k nejatraktivnějším turistickým lokalitám Slovenska. Nejvýznamnějším centrem letní i zimní turistiky je Vrátna dolina a obec Terchová, no značené trasy vedou téměř z každé obce v podhůří. Hustá síť chodníků je napojena na hřebenovou trasu mezinárodního významu (E 3), vedoucí z Nezbudskej Lúčky přes Malý a Velký Kriváň, Chleb a sedlo Medziholie na Velký Rozsutec.

Na jižním okraji se nad Váhom tyčí zřícenina Starhrad a turistům slouží několik hotelů a turistických chat (např. Chata na Grúni, chata pod Chlebom, chata pod Kľačianskou Magurou, Chata pod Suchým a Chata Vrátna).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Krivánske Veterné hole na slovenské Wikipedii.

  1. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Dostupné online. 
  2. mapový portál HIKING.SK [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]