Varínka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varínka
Varínka u obce Belá
Varínka u obce Belá
Základní informace
Délka toku24,0 km
SvětadílEvropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Žilinský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Váh
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varínka je říčka na severním Slovensku, v severovýchodní části okresu Žilina. Je pravostranným přítokem Váhu, má délku 24 km a je tokem III. řádu.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v Malé Fatře, v podcelku Krivánska Fatra, pod Chlebem v nadmořské výšce cca 1300 m.

V pramenné oblasti se zdrojnice vějířovitě sbíhají na začátku Staré doliny, kterou protéká na sever. Přibírá několik přítoků, nejvýznamnějším je Stohový potok, který přitéká z pravé strany, ze sousední Nové doliny. Varínka dále prořezává horskou skupinu Rozsutce hlubokou soutěskou (NPR Tiesňavy) a vstupuje do Žilinské kotliny, do podcelku Varinske podolie.

Protéká obcí Terchová, zprava přibírá Biely potok a Struháreň a stáčí se na západ. Teče na styku Žilinské kotliny a Kysucké vrchoviny, zleva přibírá Bránici, u obce Belá Belianský potok a Bačinský potok, dále teče mezi obcemi Stráža na pravém břehu a Dolná Tižina na levém břehu. Následně přibírá zleva Kúr, protéká územím s dobře zachovalými břehovými porosty (přírodní památka Krasniansky luh) a stáčí se na jih. Teče podél obcí Krasňany a Varín a v katastrálním území obce Varín ústí v nadmořské výšce přibližně 350 m do Váhu.

Varínka je převážně vysokohorským typem řeky bystřinný charakteru, za obcí Terchová ukládá balvany i jemnější nánosy štěrku a vytváří četné ostrůvky.

Území evropského významu[editovat | editovat zdroj]

Tok řeky Varínka[1] o výměře 154.59 ha je územím evropského významu. Předmětem ochrany jsou pěnovcová prameniště, vlhkomilná vysokostébelnatá lemová společenstva na říčních nivách od nížin do alpínského stupně, lužní vrbové-topolové a olšové lesy a druhy evropského významu: zvonek kopinatý (Campanula serrata), střevlík hrbolatý (Carabus variolosus), přástevník kostivalový (Callimorpha quadripunctaria), kuňka žlutobřichá (Bombina variegata), vydra říční (Lutra lutra) a netopýr velký (Myotis myotis).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Varínka na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]