Kľak (národní přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Kľak
Vrchol Kľaku ve stejnojmenné rezervaci
Vrchol Kľaku ve stejnojmenné rezervaci
Základní informace
Vyhlášení 1966
Vyhlásil Slovenská národní rada
Rozloha 85,71 ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Žilina, Martin
Umístění Vrícko, Fačkov
Souřadnice
Kľak
Kľak
Další informace
Kód 304
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kľak je národní přírodní rezervace v pohoří Malá Fatra.

Nachází se v katastrálním území obcí Fačkov a Vrícko v okrese Žilina a okrese Martin v Žilinském kraji, zaujímá vrchol stejnojmenné hory Kľak a její západní svahy. Chráněné území bylo vyhlášeno v roce 1966 na rozloze 85,71 ha. Platí zde 5. stupeň ochrany přírody. Nedaleko se nachází národní přírodní památka Kľacký vodopád.

Předmětem ochrany je vrcholová část nejjižnějšího výběžku Malé Fatry s cennými skalními a lesními rostlinnými společenstvy. Výskyt subalpínských prvků na jedné z okrajových lokalit západní části Karpat umožňuje vědecké, naučné a kulturně-osvětové využití.

V smíšených lesích Kľaku dominuje buk, dále jsou zde zastoupeny jedle, smrk, javor horský a jeřáb. V rezervaci se vyskytuje mnoho chráněných druhů rostlin, jako např. hořec Clusiův, dřípatka karpatská (Soldanella carpatica), kruhatka Matthiolova, lilie zlatohlavá, vemeník dvoulistý, jelení jazyk celolistý aj. V roce 1813 zde sbíral, zkoumal a pozoroval rostliny švédský botanik Göran Wahlenberg. Z dravého ptactva se zde vyskytuje sokol a orel skalní.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]