Göran Wahlenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Göran Wahlenberg
Narození 1. října 1780
Skarphyttan / Värmland, Švédsko
Úmrtí 23. března 1851 (ve věku 70 let)
Uppsala, Švédsko
Místo pohřbení Starý uppsalský hřbitov
Národnost švédská
Alma mater Uppsalská univerzita
Povolání přírodovědec, geobotanik
Zaměstnavatel Uppsalská univerzita
Znám jako švédský geobotanik
Ocenění Lundbladska priset (1820)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Göran Wahlenberg (1. října 1780, Skarphyttan/Värmland, Švédsko - 23. březen 1851, Uppsala, Švédsko) byl švédský geobotanik, který působil v Kežmarku. Věnoval se botanickému výzkumu v Tatrách.

Už jako 12letý začal studovat na univerzitě v Uppsale. Zaměřil se na studium flóry. Po ukončení studia (měl 19 let) zkoumal švédskou flóru. Na ostrově Gotland objevil mnoho do té doby neznámých rostlin. V roce 1806 získal doktorát a stal se členem švédské Královské akademie věd. V té době se intenzivně věnoval laponské flóře a rostlinám v okolí sámské, nyní norské vesnice Sulitjelma .

V roce 1813 z pověření Královské akademie věd přicestoval do Kežmarku (Uhersko, nyní Slovensko). Zajímal se o karpatskou přírodu a zde se mu naskytla příležitost blíže se seznámit s tatranskou flórou. Porovnával vegetaci laponskou a karpatskou, měřil výšku tatranských štítů, zhotovil první vrstevnicovou mapu Tater. Spolupracoval s kežmarský botanikem Tomášem Maukschem a bratry Generischovci. Jeho jménem byly pojmenovány tatranské endemity trýzel karpatský (Wahlenbergův) (Erysimum wahlenbergii; v Tatrách jej lze vidět například v údolí Nefcerka) a lomikámen tatranský (Saxifraga wahlenbergii Ball). Vyskytuje se pouze v Polsku a na Slovensku v Malé Fatře, v Chočských vrších, v Tatrách a na Muránské planině. Wahlenberg pracoval i v Dolině siedmich prameňov, ve Furkotské dolině je po něm pojmenováno Vyšné Wahlenbergovo Pleso a Nižné Wahlenbergovo pleso. Vystoupil na vrchol Kriváně a na Lomnický štít.

Wahlenberg vydal dílo Flora Carpatorum Principalium (Karpatská flóra), na kterém se podílel i Kežmarčan Tomáš Mauksch. Ve Švédsku Wahlenberga pokládají za zakladatele homeopatie a turistiky.[1][2][3]

Göran Wahlenberg má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Wahlenb..[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Göran Wahlenberg na slovenské Wikipedii.

  1. Kajlert, Kerstin: Wahlenberg. Prednáška na 10. švédsko-tatranskom večere v Kežmarku 2005.
  2. Krásy Slovenska 9/1987, 10/1987
  3. Baráthová, Nora a kol. : Osobnosti Kežmarku, JADRO, 2009, ISBN 978-80-89426-02-7<
  4. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]