Göran Wahlenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Göran Wahlenberg
Narození1. října 1780
Skarphyttan / Värmland, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Úmrtí23. března 1851 (ve věku 70 let)
Uppsala, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Místo pohřbeníStarý uppsalský hřbitov (59°51′23″ s. š., 17°37′37″ v. d.)
Národnostšvédská
Alma materUppsalská univerzita
Povolánípřírodovědec, geobotanik
ZaměstnavatelUppsalská univerzita
Znám jakošvédský geobotanik
OceněníLundbladska priset (1820)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Göran Wahlenberg (1. října 1780, Skarphyttan/Värmland, Švédsko23. březen 1851, Uppsala) byl švédský geobotanik, který působil v Kežmarku. Věnoval se botanickému výzkumu v Tatrách.

Už jako 12letý začal studovat na univerzitě v Uppsale. Zaměřil se na studium flóry. Po ukončení studia (měl 19 let) zkoumal švédskou flóru. Na ostrově Gotland objevil mnoho do té doby neznámých rostlin. V roce 1806 získal doktorát a stal se členem švédské Královské akademie věd. V té době se intenzivně věnoval laponské flóře a rostlinám v okolí sámské, nyní norské vesnice Sulitjelma .

V roce 1813 z pověření Královské akademie věd přicestoval do Kežmarku (Uhersko, nyní Slovensko). Zajímal se o karpatskou přírodu a zde se mu naskytla příležitost blíže se seznámit s tatranskou flórou. Porovnával vegetaci laponskou a karpatskou, měřil výšku tatranských štítů, zhotovil první vrstevnicovou mapu Tater. Spolupracoval s kežmarský botanikem Tomášem Maukschem a bratry Generischovci. Jeho jménem byly pojmenovány tatranské endemity trýzel karpatský (Wahlenbergův) (Erysimum wahlenbergii; v Tatrách jej lze vidět například v údolí Nefcerka) a lomikámen tatranský (Saxifraga wahlenbergii Ball). Vyskytuje se pouze v Polsku a na Slovensku v Malé Fatře, v Chočských vrších, v Tatrách a na Muránské planině. Wahlenberg pracoval i v Dolině siedmich prameňov, ve Furkotské dolině je po něm pojmenováno Vyšné Wahlenbergovo Pleso a Nižné Wahlenbergovo pleso. Vystoupil na vrchol Kriváně a na Lomnický štít.

Wahlenberg vydal dílo Flora Carpatorum Principalium (Karpatská flóra), na kterém se podílel i Kežmarčan Tomáš Mauksch. Ve Švédsku Wahlenberga pokládají za zakladatele homeopatie a turistiky.[1][2][3]

Göran Wahlenberg má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Wahlenb..[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Göran Wahlenberg na slovenské Wikipedii.

  1. Kajlert, Kerstin: Wahlenberg. Prednáška na 10. švédsko-tatranskom večere v Kežmarku 2005.
  2. Krásy Slovenska 9/1987, 10/1987
  3. Baráthová, Nora a kol. : Osobnosti Kežmarku, JADRO, 2009, ISBN 978-80-89426-02-7
  4. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]