Malý Rozsutec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malý Rozsutec
Vrchol Malého Rozsutce
Vrchol Malého Rozsutce

Vrchol 1344 m n. m.
Prominence 144 m ↓ Medzirozsutce
Izolace 4,4 km → Velký Rozsutec
Poznámka výhledy
Poloha
Světadíl Evropa
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Pohoří Malá Fatra
Souřadnice
Malý Rozsutec
Malý Rozsutec
Hornina vápenec
Povodí Váh
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malý Rozsutec je hora na Slovensku nacházející se ve východní části pohoří Malá Fatra, konkrétně v masivu Krivánská Malá Fatra. Charakteristickým skalním cimbuřím a strmými vápencovými stěnami dominuje údolí Bieleho potoka, které převyšuje o téměř 750 metrů. Z vrcholu je výhled na sousední vyšší Velký Rozsutec a pohled do severních strání východní části masivu.

Vrchol je součástí Národní přírodní rezervace Rozsutec vyhlášené v roce 1967 s celkovou výměrou 842 ha, spadající do Národního parku Malá Fatra. V okolí se vyskytují vzácné vápnomilné rostliny.

Malý Rozsutec ze sedla Pod Tanečnicou
Malý Rozsutec od sedla Medzirozsutce

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Výstup je možný jak přímo po zelené turistické značce z obce Biely Potok a západním ramenem na vrchol, nebo zajištěnou cestou (řetězy) ze sedla Medzirozsutce (1200 m). Nejzajímavější a také nejdelší přístupovou cestou je turistická stezka vedoucí oblasti Dolné diery, Horné diery a Tesná rizňa, což je soustava celkem tří jakýchsi kaňonů zpřístupněných lávkami a místy vyhloubenou cestou vedoucí podél potoka.

Trasu na vrchol nemůžeme doporučit pro jedince trpící strachem z výšek. Jedná se o rizikový výstup s možností pádu několik desítek metrů bez jištění. Pokud však přesto na výstupu trváte vhodnější se zdá trasa ze sedla Medzirozsutce s následným sestupem druhou stranou, kde je terén vhodnější pro sestup.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]