Přeskočit na obsah

Malý Rozsutec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malý Rozsutec
Vrchol Malého Rozsutce
Vrchol Malého Rozsutce

Vrchol1344 m n. m.
Prominence144 m ↓ Medzirozsutce
Izolace4,4 km → Velký Rozsutec
Poznámkavýhledy
Poloha
SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PohoříMalá Fatra
Souřadnice
Malý Rozsutec
Malý Rozsutec
Horninavápenec
PovodíVáh
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malý Rozsutec je hora na Slovensku nacházející se ve východní části pohoří Malá Fatra, konkrétně v masivu Krivánská Malá Fatra. Charakteristickým skalním cimbuřím a strmými vápencovými stěnami dominuje údolí Bieleho potoka, které převyšuje o téměř 750 metrů. Z vrcholu je výhled na sousední vyšší Velký Rozsutec a pohled do severních strání východní části masivu.

Vrchol je součástí Národní přírodní rezervace Rozsutec vyhlášené v roce 1967 s celkovou výměrou 842 ha, spadající do Národního parku Malá Fatra. V okolí se vyskytují vzácné vápnomilné rostliny.

Malý Rozsutec ze sedla Pod Tanečnicou
Malý Rozsutec od sedla Medzirozsutce

Výstup je možný jak přímo po zelené turistické značce z obce Biely Potok a západním ramenem na vrchol, nebo zajištěnou cestou (řetězy) ze sedla Medzirozsutce (1200 m). Nejzajímavější a také nejdelší přístupovou cestou je turistická stezka vedoucí oblasti Dolné diery, Horné diery a Tesná rizňa, což je soustava celkem tří jakýchsi kaňonů zpřístupněných lávkami a místy vyhloubenou cestou vedoucí podél potoka.

Trasu na vrchol nemůžeme doporučit pro jedince trpící strachem z výšek. Jedná se o rizikový výstup s možností pádu několik desítek metrů bez jištění. Pokud však přesto na výstupu trváte vhodnější se zdá trasa ze sedla Medzirozsutce s následným sestupem druhou stranou, kde je terén vhodnější pro sestup.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]