Tiesňavy (Malá Fatra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Tiesňavy
IUCN kategorie Ia (Přísná přírodní rezervace)
Pohled na Tiesňavy, skalní útvar Mních v středu
Pohled na Tiesňavy, skalní útvar Mních v středu
Základní informace
Vyhlášení1967, 1986
Nadm. výška600 m n. m.
Rozloha479,2100 ha
Poloha
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
OkresŽilina
UmístěníMalá Fatra
Souřadnice
Tiesňavy
Tiesňavy
Další informace
Kód451
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled do údolí ze Zbojnického chodníku

Tiesňavy je národní přírodní rezervace a údolí v pohoří Malá Fatra. Tvoří vstup do Vrátné doliny, který vede úzkým kaňonem říčky Varínka s více vodopády.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Základ geologického podloží tvoří vápenec, dolomit. Nachází se zde několik zajímavých skalních útvarů, z nichž nejznámější je kamenný Mnich. Další útvary připomínají velblouda, Pět formanů, krokodýla, Jánošíkovu kuželnu, Jánošíkovu postel a Varhany. Údolí Obšívanka, které tvoří část Tiesňav a vede ním v současnosti nepřístupná "Zbojnická stezka", je hnízdištěm orla skalního. Klimatická inverze je příčinou sestupu vysokohorské flóry do níže položených oblastí, v údolí Obšívanka je tím nejnižší výskyt dryádky osmiplátečné (Dryas octopetala) a kosodřeviny v Malé Fatře. Vzácně se zde vyskytuje i ostřice nízká (Carex humilis) a Kostřava sivá (Festuca pallens).

Národní přírodní rezervace[editovat | editovat zdroj]

Nachází se v Krivánské Malé Fatře v katastrálním území obcí Belá a Terchová. Je tvořena údolím Tiesňavy a dvěma masivy Sokolie a Boboty. Výměra národní přírodní rezervace (NPR) je 479.21 ha. Byla zřízena v roce 1967 a novelizovaná Úpravou Ministerstva kultury SSR č. 465/1986-32 ze dne 31. ledna 1986[1].

NPR Tiesňavy je vyhlášena na ochranu zachovalých biocenóz s bohatým výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, jakož i výrazných tvarů reliéfu Krivánské Malé Fatry, důležitých z vědeckovýzkumného, ​​naučného a kulturně-výchovného hlediska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Národná prírodná rezervácia Tiesňavy na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jozef Gargulák, Vladimír křížů a kol: Malá Fatra. Turistický průvodce ČSSR 2. vyd., Sport, slovenské tělovýchovné vydavatelství, Bratislava 1984;

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]