Chleb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chleb
Vrchol 1645 m n. m.
Prominence 121 m ↓ Snilovské sedlo
Izolace 1,4 km → Velký Kriváň
Seznamy Hory Malé Fatry #3
Poznámka výhledy
Poloha
Státy SlovenskoSlovensko Slovensko
Pohoří Malá Fatra
Souřadnice
Chleb
Chleb
Hornina vápenec
Povodí Váh
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace
Chleb
Vyhlášení 1967, 1981, 1988
Kód 274
Lokalita Malá Fatra
Výměra 412,87 ha
Okresy Žilina
Martin
Logo Wikimedia Commons Kategorie na Commons

Chleb (1645,6 m) je třetí nejvyšší vrchol Malé Fatry. Nachází v Kriváňské Malé Fatře na hlavním hřebeni a od Veľkého Kriváně ho odděluje Snilovské sedlo. Na jeho vrcholu se rozprostírá stejnojmenná národní přírodní rezervace Chleb.

Chleb se nachází v Kriváňské Malé Fatře na hlavním hřebeni nedaleko vrcholů Veľký Kriváň a Poludňový grúň. Je výborným vyhlídkovým bodem s kruhovým výhledem. Jeho severní svahy jsou zvláštní vytvarované do tzv. "Chlebského kotle", pozůstatku po dávných sesuvech. Na severní straně pramení ve výši přibližně 1300 m řeka Varínka. Pro tuto zvláštnost ho rádi vyhledávají lyžaři, protože se zde dlouho do jara drží sníh (známý svah Oštiepková mulda). Na jižní straně svah vytváří předvrchol Bochník. Pod Chlebem, na jeho jižní straně se nachází celoročně přístupná Chata pod Chlebom.

Návštěvníci mají na Chleb zjednodušený přístup osmimístnou kabinkovou lanovkou. Její horní stanice je v nadmořské výšce 1490 m a dolní stanice 740 m v chatě Vrátna s celkovým výškovým rozdílem 750 m. Přepravní rychlost lanovky je 5 m/s[1]

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Národná prírodná rezervácia Chleb (česky Národní přírodní rezervace Chleb) se nachází v pohoří Malá Fatra a kromě vrcholové části Chlebu zasahuje na jeho severní svahy.

Byla vyhlášena v roce 1967 a poslední novelizace byla uskutečněna výnosem MK SSR č.1160 / 1988-32 z 30. červen a 1988. Rezervace má výměru 413 ha. Nachází se v katastrálním území obcí Šútovo, Terchová a Turany. Rezervace je ohraničena horami Veľký Kriváň, Hromové a z vrcholu Chlebu se rozprostírá po jeho jižním svahu, kde pramení řeka Varínka.

Chrání pestrý a zachovalý geobiocenologický komplex s skalnatých partiemi, roklemi a kamennými moři, které se nacházejí na severní straně Chlebu. Jsou zde zachovalé společenství kosodřeviny a alpských luk. Žijí a rostou zde vzácné druhy živočichů a rostlin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Chleb na slovenské Wikipedii a Národná prírodná rezervácia Chleb na slovenské Wikipedii.

  1. leto.vratna.sk získané 23.11.2008

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]