Josef Tichatschek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef Tichatschek
Josef Tichatschek
Josef Tichatschek
Narození 11. července 1807
Teplice nad Metují
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 18. ledna 1886 (ve věku 78 let)
Drážďany
SaskoSasko Sasko
Povolání operní pěvec a zpěvák
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Tichatschek (11. července 1807 Teplice nad Metují - 18. ledna 1886 Drážďany), uváděný i jako Josef Alois Ticháček, byl operní pěvec (tenorista).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1807 v Teplicích nad Metují do rodiny místního tkalce. V mládí vystudoval klášterní gymnázium v nedalekém Broumově. Poté se přesunul do Vídně, kde v roce 1827 zahájil studium medicíny. Souběžně se věnoval také studiu hudby, jeho učitelem zpěvu byl italský tenorista Giuseppe Ciccimarra. V roce 1834 získal angažmá jako sólista ve Štýrském Hradci. Po zdařilém hostování získal v roce 1837 trvalé místo v drážďanské opeře. Zde na pódiu spolupracoval zejména se sopranistkou Wilhelminou Schröderovou-Devrientovou a od roku 1842 se zdejším kapelníkem, kterým byl Richard Wagner. Ocenění u publika i u kritiky se dočkaly zejména Tichatschekovy role v operách Rienzi, poslední z tribunů, Tannhäuser a souboj bardů na Wartburgu a Lohengrin. Tichatschek hostoval na scénách po celé Evropě, v roce 1837 zamířil mj. do Prahy. Do jeho repertoáru patřila např. také díla Vincenza Belliniho, Wolfganga Amadea Mozarta či Ludwiga van Beethovena. Svou kariéru ukončil v roce 1870 a zbytek života strávil v Drážďanech, kde roku 1886 umírá. Je pochován na zdejším Starém katolickém hřbitově.

Tichatschek a jeho rodiště[editovat | editovat zdroj]

Dům v Horních Teplicích, v místní části města Teplice nad Metují, ve kterém se Tichatschek narodil, již nestojí. V roce 1999 mu byl v centru města odhalen pomník. Každoročně v červenci se u pomníku a v místním kostele koná malá vzpomínková akce, která nese název Tichatschekova hudební slavnost.

Externí odkzazy[editovat | editovat zdroj]