Josef Führich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef Führich
Josef Führich
Narození 9. února 1800
Chrastava
České královstvíČeské království České království
Úmrtí 13. března 1876 (ve věku 76 let)
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Národnost rakouská
Znám jako akademický malíř a vysokoškolský profesor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph rytíř von Führich (9. února 1800 Chrastava[1]13. března 1876 Vídeň) byl akademický malíř a grafik nazarénského směru, který kreslil a maloval hlavně náboženská témata. Působil v Praze a od roku 1840 ve Vídni jako profesor na umělecké akademii. Roku 1861 byl povýšen do šlechtického stavu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve zbožné rodině malíře a mědirytce Václava Führicha, mezi jeho 11 sourozenci byla i malířka Marie Antonie Führichová. Roku 1819 vystavil v Praze dva obrazy, které vzbudily zaslouženou pozornost. Hrabě Kristián Kryštof Clam-Gallas, k jehož dominiu náležela Chrastava, umožnil Führichovi studovat na pražské akademii u J. Berglera. Pracoval na výzdobě řady kostelů a ilustroval díla německých romantiků (Goethe, Schiller, Tieck, Wieland aj.) V roce 1825 se rekreoval v Lázních Libverdě.[2] Roku 1827 zaujala jeho kresba knížete Metternicha, který mu umožnil studijní pobyt v Římě. Tam se setkal s německými nazarény, katolickými romantiky, a Friedrich Overbeck ho pozval ke spolupráci při výzdobě vily Massimi. Roku 1829 se vrátil do Prahy a následující rok se oženil s Franziskou Gassner.

V roce 1834 ho Metternich pozval do Vídně, kde spravoval Lambergovu galerii a 1838 pro ni jel nakupovat obrazy do Benátek. 1840 se stal profesorem historické kompozice na vídeňské akademii, od roku 1851 byl profesorem mistrovské malířské školy. Vedle kresebných cyklů a ilustrací, které ho proslavily, maloval velká olejová plátna s náboženskými tématy. Během revoluce 1848 odjel do Čech, roku 1851 se opět vrátil do Vídně, kde vychoval mnoho žáků.

V padesátých letech vytvořil své nejvýznamnější dílo, nástěnné malby pro novostavbu kostela v Altlerchenfeldu na předměstí Vídně. Za tuto práci byl vyznamenán povýšením do šlechtického stavu (1861). Jeho poslední velkou prací byl návrh barevných oken pro vídeňskou katedrálu sv. Štěpána (1872). V roce 1875 byla na počest Führichova životního jubilea uspořádána ve Vídni velká retrospektivní výstava jeho díla. Malíř zemřel v následujícím roce jako vážený a ceněný umělec.[3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Führich byl neobyčejně pracovitý umělec a vytvořil vedle stovek kreseb i mnoho velkých obrazů ve svém charakteristickém nazarénském stylu, většinou pro kostely v Čechách a Rakousku. Napsal také řadu úvah a esejů, které zčásti vyšly pod titulem Von der Kunst (O umění).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Lázně Libverda. In: ANDĚL, Rudolf, a kol. Frýdlantsko – Minulost a současnost kraje na úpatí Jizerských hor. Liberec: Nakladatelství 555, 2002. ISBN 80-86424-18-9. S. 196–197.
  3. Malíři a grafici Veltruského zámku

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Wörndle H.v., Katalog der Werke von Joseph Führich, Wien 1914
  • Hönigschmid R., Malíř Josef Führich v Moderní galerii, Umění XI, 1938
  • Ottův slovník naučný, heslo Führich, Josef. Sv. 9, str. 753

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]