V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Josef Škoda (lékař)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef Škoda
Josef Škoda
Narození 10. prosince 1805
Plzeň, Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 13. června 1881 (ve věku 75 let)
Vídeň, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Alma mater Vídeňská univerzita
Zaměstnavatel Vídeňská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
bratr František Škoda
synovec Emil Škoda

Prof. MUDr. Josef Škoda, německy Josef von Škoda (10. prosince 1805, Plzeň[1]13. června 1881, Vídeň, Rakousko)[2][3] byl rakouský lékař, dermatolog a vysokoškolský profesor vnitřního lékařství českého původu. Společně s Karlem Rokytanským byl jedním ze zakladatelů „Moderní vídeňské lékařské školy“.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Plzni jako syn zámečníka. Po absolvování gymnázia v Plzni studoval od roku 1825 na lékařské fakultě Vídeňské univerzity. Svá studia zakončil doktorátem medicíny 10. července 1831.

Jako lékař nejdříve sloužil v Čechách při epidemii cholery v první polovině 19. století. V letech 18321838 působil jako asistent ve vídeňské všeobecné nemocnici. V roce 1839 se stal městským lékařem pro chudé a od 13. února 1840, na doporučení Dr. Ludwiga Türkheima, předsedy císařského výboru pro vzdělání, byl jmenován na neplacenou funkci šéflékaře tehdy právě otevřeného oddělení pro tuberkulózu ve všeobecné nemocnici.[2]

Působil na vídeňské lékařské fakultě, kde se proslavil jako internista a spolupracovník profesora patologie Karla Rokytanského. V roce 1846 byl díky zásahu Karla Rokytanského, navzdory přání zbytku fakulty, jmenován profesorem a přednostou I. interní kliniky. V roce 1848 začal jako první profesor přednášet v němčině místo v latině. 17. července 1848 byl zvolen aktivním členem matematicko-fyzikální sekce Rakouské akademie věd. V roce 1869 byl jmenován dvorním radou.

Zabýval se patologicko-anatomickou diagnózou (Pojednání o poslechu a poklepu, 1839). Zůstal svobodný a své finance věnoval synovci Emilu Škodovi v Plzni na koupi tehdejší Valdštejnské slévárny (pozdější Škodovy závody).[2]

Začátkem roku 1871 odešel do důchodu, studenti i obyvatelé Vídně na jeho počest uspořádali velkolepé oslavy. Zemřel ve Vídni. Rokytanský jej nazval „světlem pro ty, kdo studují, příkladem pro ty, kdo se snaží, a pevninou pro ty, kdo ztratili naději“.

Titulní strana prvního vydání knihy Pojednání o poslechu a poklepu z roku 1839

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • A Sakula. Joseph Skoda 1805–81: a centenary tribute to a pioneer of thoracic medicine. Thorax, London, June 1981, 36 (6): 404–411.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joseph Škoda na anglické Wikipedii.

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. a b c biografie a stránkách NLK
  3. Národní knihovna České republiky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]