Přeskočit na obsah

Jan z Klenové a Janovic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Johann von Klenau)
Jan hrabě z Klenové, svobodný pán z Janovic
Generál Jan z Klenové, svobodný pán z Janovic
Generál Jan z Klenové, svobodný pán z Janovic

Narození13. dubna 1758
Praha, České královstvíČeské království České království
Úmrtí6. října 1819 (ve věku 61 let)
Brno, Moravské markrabstvíMoravské markrabství Moravské markrabství
Vojenská kariéra
Hodnostgenerál jezdectva, generálmajor Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Sloužilcísařská armáda
VálkyVálka o bavorské dědictví
Rusko-turecká válka (1787–1792)
Napoleonské války
Německá osvobozenecká válka
BitvyBitva u Drážďan a bitva národů u Lipska
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Jan hrabě z Klenové, svobodný pán z Janovic (německy Johann Graf von Klenau, Freiherr von Janowitz, 13. dubna 1758, Praha6. října 1819, Brno) byl český šlechtic a generál rakouského císařského jezdectva, velící generál na Moravě a ve Slezsku. Pocházel ze starého českého šlechtického rodu Klenovských z Klenové a Janovic.

Narodil se jako syn hraběte Václava Ignáce Josefa z Klenové a Janovic a jeho manželky, hraběnky Marie Josefy z Bredova.

V 17 letech, dne 1. října 1774, nastoupil jako kadet ke 47. pěšímu pluku. Poté přešel k jezdectvu a za války o bavorské dědictví (1778–1779) se stal rytmistrem u 5. pluku švališérů. Vyznamenal se rovněž ve válce proti Turkům v roce 1788. Byl povýšen na majora a během první koaliční války roku 1793 bojoval v porýnské armádě pod velením Dagoberta Wurmsera. Tam se vyznamenal v několika bitvách, jako např. 27. července 1794 u Lutychu. Největšího úspěchu dosáhl 24. září 1795 v bitvě u Handschuhsheimu, po které obdržel rytířský kříž Vojenského řádu Marie Terezie a byl povýšen na plukovníka. S 8. husarským plukem byl roku 1796 převelen do Itálie. V počáteční fázi tažení ke Castiglione (červen 1796) zaútočil Klenovský jako velitel předvoje Quasdanovičovy kolony překvapivě na Brescii, což donutilo Bonaparta zrušit obléháni Mantovy. Klenovský se zde spojil s Wurmserem a v Mantově setrval i při jejím druhém francouzském obležení, které skončilo kapitulací pevnosti v únoru 1797.

Po skončení první koaliční války se vrátil do Vídně a v roce 1797 byl povýšen na generálmajora. Během druhé koaliční války se roku 1799 vrátil do Itálie. Porazil MacDonalda u San Giovanni a dobyl Boloňu a Florencii. V roce 1800 byl přeložen do Německa. Ve svých 42 letech se stal podmaršálkem. Ve třetí koaliční válce působil jako velitel divize v Bavorsku, porazil Charlese Augereaua u Laufu, byl však spolu s Mackem zajat při kapitulaci Ulmu. V roce 1809 bojoval u Aspernu, později také u Wagramu. Přestože byl pověřen velením rakouského VI. sboru u Wagramu velmi pozdě, až těsně před bitvou samou, vedl jej neohroženě do boje proti francouzskému levému křídlu, za což byl oceněn komandérským křížem Řádu Marie Terezie.

V roce 1813 byl Klenovský povýšen na generála jezdectva a velel armádnímu sboru v Čechách. Účastnil se bojů u Drážďan a bitvy u Lipska (bitva národů). 26. října velel drážďanskému blokádnímu oddílu, který zadržoval vojska maršála de Saint-Cyr. 7. listopadu nabídl maršál vyjednávání, která byla 11. listopadu zakončena kapitulací francouzského vojska. Téměř 28 000 mužů padlo do zajetí a mělo být odvedeno do Štrasburku. Polní maršál Karel Filip ze Schwarzenbergu však smlouvu 17. listopadu prohlásil za neplatnou, a dal Francouzům na vybranou – stáhnout se zpět do Drážďan nebo se nechat zajmout Rakušany. Maršál de Saint-Cyr zvolil druhou možnost. Klenovského vojsko odtáhlo do Itálie, jedna část k Rýnu. Generál obdržel rozkaz odebrat se do Prahy a poté do Vídně, a teprve odtud byl vyslán k vojsku do Itálie.

V roce 1815 se stal velícím generálem na Moravě a ve Slezsku se sídlem v Brně. V této funkci setrval až do své smrti.

V roce 1800 se oženil s Marií Josefou Tallianovou de Vieseck (* 1763), vdovou po Antonu Somsichovi de Sard, s níž měl dceru:

  • Maria (* 17. prosince 1800)
∞ hrabě Joseph Siegmund von Riesch († 1833)
∞ 1835 Gustav von Bennigsen (1790–1867), pruský generálmajor

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann von Klenau na německé Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]