Donaustadt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wien - Bezirk Donaustadt, Wappen.svg
Poloha Donaustadtu na mapě Vídně

Donaustadt (zvuk [ˈdoːnaʊ̯ˌʃtat]; doslova "Dunajské město") je 22. vídeňský obvod. Nachází se v severovýchodní části města a s rozlohou 102,34 km2 je to největší vídeňský obvod – zabírá asi čtvrtinu celkové rozlohy města. K 1. lednu 2014 zde žilo 168 394 obyvatel.[1]

Obvod tvoří 8 bývalých samostatných obcí: Aspern, Breitenlee, Hirschstetten, Essling, Kagran, Kaisermühlen, Stadlau a Süßenbrunn a jedna nová čtvrť – Donau City, která leží mezi Starým Dunajem (Alte Donau) a Novým Dunajem (Neue Donau). Součástí další části Donaustadtu zvané Lobau jsou i rozlehlý les a louky. Celkem 59 % rozlohy obvodu tvoří zeleň, jež představuje 30 % zeleně ve Vídni. Zdejší oblast prošla v letech 18701875 značnými změnami. Tehdy byl původní Dunaj rozdělen na několik ramen, která zabírají značnou plochu. Kvůli ochraně před povodněmi byl vybudován vedlejší kanál, jenž vytváří ostrov Donauinsel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Na západě tvoří hranici obvodu z větší části tok Dunaje. Na východě a na severu sousedí s Moravským polem. Na severozápadě hraničí Donaustadt s 21. obvodem, na západě s 2. obvodem a na jihu s 11. obvodem a s částí Dolních Rakous. Nejvyšším bodem 22. obvodu je skládka Rautenweg s nadmořskou výškou 205 m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na katastru bývalých vesnic Aspern a Essling porazil roku 1809 rakouský arcivévoda Karel Ludvík vojska Napoleonovy Velké armády v bitvě u Aspern a Esslingu, což byla historicky první Napoleonova porážka. Prakticky na stejném místě to pak Napoleon o dva měsíce později rakouským vojskům vrátil v bitvě u Wagramu, která skončila francouzským vítězstvím.

Tento v porovnání s ostatními obvody mladý městský okres vznikl rozhodnutím vídeňského zemského sněmu 29. června 1946. Měla se tak obnovit hranice mezi Vídní a Dolními Rakousy, avšak vzhledem k pobytu sovětské okupační armády nemohlo toto rozhodnutí vejít okamžitě v platnost. Stalo se tak až 2. července 1954, kdy sovětské velení rozhodnutí vídeňského zemského sněmu akceptovalo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Donaustad na anglické Wikipedii.

  1. www.statistik.at

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]