Jehuda Glick

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jehuda Glick
יהודה גליק
Yehuda Glick.jpg
Stranická příslušnost
ČlenstvíLikud

Narození20. listopadu 1965 (56 let)
Spojené státy americké
NárodnostŽidé
Kneset20.
RodičeShimon Glick
DětiShahar Glick
SídloOtni'el
Beer Ševa
Profeseaktivista a politik
Náboženstvíjudaismus
OceněníMoskowitzova cena za sionismus (2015)
Medaile za kvalitní vládu v Izraeli (2017)
Webová stránkahe.jerusalemofpeace.com
CommonsYehuda Glick
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jehuda Jehošua Glick (hebrejsky יהודה יהושע גליק‎, * 20. listopadu 1965 je izraelský rabín a politik. Do povědomí vstoupil především svým bojem za uvolnění pravidel omezujících přístup Židů na Chrámovou horu a za umožnění Židům modlit se v těchto místech. V roce 2014 se stal obětí atentátu, při němž jej arabský útočník postřelil a těžce zranil. Kandidoval ve volbách do Knesetu v r. 2015 za stranu Likud na pozici, která mu ani v případě volebního vítězství nedávala reálnou šanci získat mandát. Díky nečekaně vysokému volebnímu zisku Likudu a postupnému odchodu řady poslanců v průběhu volebního období však po rezignaci Moše Ja'alona převzal 23. května 2016 uvolněný mandát.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Spojených státech amerických jako syn lékaře prof. Shimona Glicka. Jeho rodina přesídlila do Izraele, když bylo Glickovi 8 let, a usídlila se v Beerševě, kde jeho otec působil jako primář interní kliniky nemocnice Soroka a byl jedním ze zakladatelů fakulty zdravovědy Ben Gurionovy univerzity v Negevu.

Vojenskou službu absolvoval nejprve u tankistů, později u zpravodajců. Doplnil si záchranářský kurs a rezervní službu nastoupil jako záchranář.

Vystudoval pedagogiku Tanachu a ústní tóry (bakalářský stupeň), dějiny židovského národa (magisterský stupeň) a absolvoval průvodcovský kurs ministerstva turistiky. Studoval na ješivách Telez-Stone, Mekor chajim, Har Ecjon a Otni'el.

Pracoval nejprve ve školství a byl takto několikrát vyslán do zemí bývalého Sovětského svazu. Poté působil v různých funkcích na ministerstvu pro absorpci imigrantů, kde byl mj. mluvčím ministra Juli Edelsteina. V roce 2005 odešel po 10 letech práce pro ministerstvo na protest proti politice stažení z Gazy.

Pět let byl ředitelem Chrámového institutu a vyučoval talmud na ješivě Otni'el, kde byl odpovědný za studijní program pro zahraniční studenty. Přednáší na témata Jeruzalém, Chrámová hora a židovský chrám. Je ženatý, má osm dětí (vč. dvou osvojených). Žije ve čtvrti Kirjat Menachem[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku יהודה גליק na hebrejské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]