Jaroslav Josef Malý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jaroslav Josef Malý
Narození 1. října 1890
Úmrtí 12. srpna 1975 (ve věku 84 let)
Povolání spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Josef Malý (* 1. října 1890 v Daruvaru, Chorvatsko - 12. srpna 1975 v Karlových Varech) byl český cestovatel, orientalista, spisovatel a chemik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se českým rodičům původem z Křesína v dnes chorvatském Daruvaru. Po návratu rodiny do Čech studoval na reálce v Lounech, kde roku 1910 maturoval. Na filosofické fakultě české části Karlo-Ferdinandovy univerzity navštěvoval do roku 1914 přednášky přírodních věd. První cestovatelské pokusy podnikal s podporou české části univerzity, přírodovědeckého klubu a spolku Svatobor.

S finanční podporou ministerstva obchodu a průmyslu Ruské říše podniknul výpravu do Turkestánu. Navštívil Bucharu, Darváz, Šugnan, Pamír severní Afghánistán, severní Indii a západní Tibet.

První světová válka a ruská revoluce jej zahnaly na Sibiř. Jaro a léto 1918 strávil v tajze poříčí Ussuri a podzim v tundře u břehů Amuru. V roce 1921 cestoval v Mongolsku a Mandžusku. V roce 1924 pracoval ve střední Číně jako poradce čínského generála Tchen-Tse-Minga. Cestou do Evropy navštívil jižní Čínu, Indočínu, Malajský poloostrov, Cejlon a severní Afriku.

Přibližně v roce 1928 se vrátil do Československa a založil si vlastní chemickou továrnu v Praze. Po roce 1948 pracoval v chemické výrobě v Karlových Varech, kde roku 1975 zemřel.

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1911 publikoval články v časopisech Právo lidu, Besedy času, Venkově, Širém světě, Světozoru a Malém čtenáři. Je též autorem tří cestopisných knih:

  1. Přítmím džunglí a tajg, Praha, 1935
  2. Napříč říší Tamerlánovou, Praha, 1939, a
  3. V roklinách Darvázu, Praha, 1941.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]