Jan Konfršt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Konfršt
Jan Konfrst portret pro Wiki.jpg
Narození13. září 1944 (77 let)
Praha,
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
NárodnostČeská
StátČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
ČeskoČesko Česko
Alma materČeské vysoké učení technické v Praze
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Konfršt (* 13. září 1944 v Praze) je autorem knih a audioknih s duchovní tematikou. První, vydaná v roce 2003, nese název Život v našich dlaních. Dvě prozatím poslední knihy jsou Co když to bylo tak… Přemýšlejme, vydaná v roce 2013, a román Poutník, vydaný v roce 2020.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ing. Jan Konfršt vystudoval Vysokou školu elektrotechnickou v rámci tehdejšího ČVUT (v současnosti Fakulta elektrotechnická ČVUT) a dvacet jedna let pracoval jako výzkumný pracovník ve Výzkumném ústavu textilních strojů v Liberci, svého původního zaměstnání však nedlouho po Sametové revoluci zanechal a změnil způsob obživy – vyučil se nábytkovým truhlářem. Ve stejném období (rok 1990) se začal na základě výrazného niterného zážitku intenzivně zabývat sebepoznáním. V roce 1994 se rozhodl dělit s veřejností o své poznatky a zkušenosti na cestě sebepoznání a duchovního přesahu života.

Veřejné působení[editovat | editovat zdroj]

Jan Konfršt od roku 1994 do roku 2014 veřejně působil na veřejných setkáních, později označených jako Povídání s Janem, kde odpovídal na dotazy duchovního a filozofického charakteru kladené příchozími tazateli. V tomto duchu také poskytoval osobní konzultace. V roce 2003 publikoval svou první knihu Život v našich dlaních.

Několikrát byl pozván do vysílacích relací Českého rozhlasu (Český rozhlas 6[1], Český rozhlas Pardubice[2], Český rozhlas Dvojka[3]), zúčastnil se jako jeden z přednášejících dvou ročníků České Konference[4][5] (kde například na žádost pořadatelů vystoupil a četl své texty o myšlenkách Jana Ámose Komenského[6]). Přispěl svými články, případně byl aktérem rozhovorů pro některé časopisy, internetové servery a magazíny (např.: Magazín Aktuálně.cz,[7] Rodiče,[8] Phoenix, Záhady života).

Při svých veřejných aktivitách a ve svých knihách se dotýká mimo jiné i netradičního pohledu na učení a život historického Ježíše z Nazareta. Informace tohoto druhu lze nalézt v koncentrované podobě formou úvah v jeho knize Co když to bylo tak... Přemýšlejme, a ve formě románového zpracování v knize Poutník s podtitulem prostorem a časem. K tomuto tématu sepsal i vlastní český překlad[9][10] aramejského originálu známé modlitby Otčenáš, tzv. Aramejského Otčenáše[11]. Tato autorova aktivita pokračovala v roce 2015 vydáním audioknihy s názvem Modlitba srdcem, kde text J. Konfršta čte český herec, moderátor a recitátor Alfred Strejček, a která je doprovozena hudbou Jana Valtera – českého hudebníka a skladatele. Toto tvůrčí trio postupně představilo ještě další dvě díla, audioknihu Modlitba za Ježíše (2017), a závěrečný díl této trilogie, který nese název Modlitba za Boha (2017).

V květnu roku 2020 byl vydán román Jana Konfršta s názvem Poutník: prostorem a časem, ve kterém autorovi netradičním způsobem převypráví životní příběh Ježíše z Nazareta a jeho staršího bratra Jakuba během jedné jediné noci nečekaný společník, David, se kterým se Jan v knize setká při jedné ze svých toulek v horách.

Kniha Poutník byla slavnostně představena, vzhledem k obecně známé situaci jara 2020, až 3. července 2020 na setkání v sanatoriu Šarlota v Prosečnici[12]. Toto místo bylo Janem zvoleno z důvodu, aby mohl být přítomen představení knihy i jeho přítel Alfred Strejček, který se zde toho času zotavoval ze své paralyzující nemoci.

Jan Konfršt mimo to např. také spolupracoval s MUDr. Janem Hnízdilem na projektu vytvoření zdravotnického a vzdělávacího centra celostní a psychosomatické medicíny s názvem Hnízdo zdraví. Zde se např. zúčastnil jako jeden ze tří hlavních aktérů veřejné debaty Hovory z hnízda[13] s MUDr. Janem Hnízdilem a Janem Mühlfeitem – vrcholným českým manažerem, globálním stratégem a později koučem rozvoje lidského potenciálu. Rozhovor s Janem Konfrštem je obsažen také v knize Jana Hnízdila, ve které dílčí rozhovory vedla Klára Mandausová, Příběhy obyčejného uzdravení[14].

Slovo psané[editovat | editovat zdroj]

Jan Konfršt je autorem šesti doposud vydaných knih, z nichž první s názvem Život v našich dlaních (jejímž spoluautorem je Dr.-Ing. Martin Dosoudil[15] (1940-2021), který mu v ní kladl otázky) byla publikována v roce 2003. Dvě prozatím poslední knihy jsou Co když to bylo tak… Přemýšlejme, vydaná v roce 2013, a román Poutník, vydaný v roce 2020.

Ve svých knihách se J. Konfršt zaměřuje na duchovní témata ve spojitosti s běžným životem, např. na zákon příčiny a následku, karmy a kauzality, na provázanost způsobu myšlení a zdravotního stavu, na vztahové záležitosti mezi partnery a dalšími členy rodiny, na etické otázky dnešní vědy a medicíny, atd. Dalším okruhem témat, jimiž se autor zabývá, avšak v podstatě je nikdy neodděluje od ostatních, jsou otázky filozofické a kosmologické. Jeho výklad vývoje a fungování vesmíru (nejen toho našeho) respektuje aktuální stav vědeckého poznání s tím, že jej doplňuje o teoretický výklad širších souvislostí, a o teorii, že myšlenka, respektive tzv. „energie myšlenky“, je nejjemnější, nejsubtilnější formou hmoty – nejmenší částicí, která je pro současnou vědu stále neměřitelná, ale nad hmotou hrubší – tj. atomovou a dalšími druhy hmoty dnešními prostředky přímo detekovatelnými (viz subatomární částice), ve vesmíru převažuje, a to výrazně. Autor popisuje (např. v knize Život v našich dlaních), mimo jiné, existenci možnosti myšlenky nejen vysílat (myslet), ale také zpětně přijímat, s tím, že energie myšlenky je reálným fyzikálním záznamem, který ve vesmíru trvale přetrvává, to jest jak za života jedince, tak po jeho smrti, a jedinec schopný se na energii myšlenky naladit ji může zpětně sejmout, vnímat a zpětně naprosto přesně interpretovat. Pro souhrn veškerých kdy vyslaných myšlenek všech myslících bytostí Jan Konfršt používá slovo Vědomí (s velkým „V“). V tomto světle také vykládá vznik a vývoj inteligentního života, podstatu reinkarnace, záležitosti celého lidstva, a odvozuje obecné zákonitosti pro spokojený a naplněný život jak jednotlivce, tak i společnosti. Univerzální souhrn veškeré myšlenkové energie, Vědomí, je pro něj synonymem slova „Bůh“, kterého definuje jednak technicky výše uvedeným způsobem, jednak tento fenomén definuje například jako energii, pramen našeho života, či jako základní stavební kámen naší existence.[16]

Na mnoha místech svých knih se autor zabývá rolí víry v našem životě, a porovnává osobní niternou spiritualitu a organizovaná náboženství.

Zdůrazňuje též praktickou důležitost schopnosti zklidnit mysl, meditace, důležitost hmotného světa a těla pro duchovní vývoj, zdravého pohybu, tělesné a duševní hygieny, zdravé stravy, atd.

V roce 2011 vyšla kniha Vyprávění o Banátu,[17] která vzešla z autorovy opakované návštěvy Rumunska, konkrétně oblasti Banátu v roce 2010, kde dodnes žijí potomci české komunity, která kolonizovala část tohoto území na počátku 19. století. Jan Konfršt v této knize však není přímo autorem; je tím, kdo zaznamenal vyprávění tamního pamětníka a zároveň osobitého lidového historika české banátské komunity, pana Josefa Kocmana (* 1946).

Vyznávám všednost života ve slovy těžko vyjádřitelné kráse výjimečnosti. Vyznávám výjimečnost života v nekonečné variabilitě jeho všednosti.
— Jan Konfršt[18][19]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

 • Život v našich dlaních
 • Úvahy o životě
 • Úvahy o životě II
 • Vlastenectví
 • Co když to bylo tak… Přemýšlejme
 • Poutník: prostorem a časem

Audioknihy[editovat | editovat zdroj]

 • Modlitba srdcem
 • Modlitba za Ježíše
 • Modlitba za Boha

Z iniciativy autora dále vyšlo[editovat | editovat zdroj]

 • Vyprávění o Banátu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Z online archivu Českého rozhlasu 6 Dvě relace pořadu „Hovory o rodině“ ČRo 6, do kterých byl Jan Konfršt pozván (27. 7. 2007 a 28. 3. 2010)
 2. Z online archivu Českého rozhlasu Pardubice Relace pořadu „Máme hosty“ ČRo Pardubice – rozhovor s Janem Konfrštem (26. 8. 2010)
 3. Z online archivu Českého rozhlasu Dvojka Dobré ráno, Česko! (13.09.2015 07:05) Rozhovor Alfreda Strejčka s Janem Konfrštem o nové audioknize Modlitba srdcem a o otázce přijímání uprchlíků
 4. Archivovaná kopie. ceska-konference.cz [online]. [cit. 2013-11-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-03. 
 5. Archivovaná kopie. ceska-konference.cz [online]. [cit. 2013-11-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-03. 
 6. Videozáznam na YouTube kanálu České Konference Jan Konfršt o Cestě Cti a Janu Ámosu Komenském na sekání České Konference 17. 11. 2012
 7. Rozhovor Jana Konfršta pro server Aktuálně.cz
 8. http://www.evalabusova.cz/rozhovory/j_konfrstem.php Rozhovor s Janem Konfrštem o etické výchově – v tomto znění otištěn v měsíčníku „Rodiče“ (www.rodice.com) – vydání 9/2010
 9. Překlad Aramejského Otčenáše od Jana Konfršta na webu obrazkyprodusi.cz
 10. KONFRŠT, Jan. Co když to bylo tak... Přemýšlejme. [s.l.]: Euroservice 1999, 2013. 236 s. ISBN 978-80-903870-4-1. S. 122–123; v kapitole: Modlitba (str. 115–130). 
 11. DOUGLAS-KLOTZ, Neil. Aramejský Otčenáš : Meditace na Ježíšova slova. [s.l.]: DharmaGaia, 2001. 120 s. ISBN 80-85905-88-4. Kniha jazykovědce a znalce aramejštiny Neila Douglas-Klotze o Aramejském Otčenáši. 
 12. Videozáznam slavnostního představení knihy Jana Konfršta Poutník. Sanatorium Šarlota Prosečnice, 3. 7. 2020 (YouTube)
 13. Videozáznam „Hovory z hnízda 1 – Od moci k nemoci“ ze dne 25. 5. 2015, Jan Hnízdil, Jan Konfršt, Jan Mühlfeit; zdroj: YouTube kanál GoschaTV1
 14. HNÍZDIL, Jan; MANDAUSOVÁ, Klára (autorka rozhovorů). Příběhy obyčejného uzdravení. [s.l.]: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2017. 271 s. ISBN 978-80-7422-601-4. S. 101–110; Rozhovor s Janem Konfrštem / Klára Mandausová. 
 15. DOSOUDIL, Martin. Příležitost. [s.l.]: Euroservice 1999, 2010. 409 s. ISBN 978-80-903318-9-1. Kapitola Setkání s Janem; Psal jsem knihu s Janem, s. 164; 174. 
 16. KONFRŠT, Jan; DOSOUDIL, Martin. Život v našich dlaních : povídání s Janem. [s.l.]: Euroservice 1999, 2003. 243 s. ISBN 80-903318-0-7. S. 238. 
 17. JOSEF, Kocman. Vyprávění o Banátu. [s.l.]: Euroservice 1999, 2011. 176 s. ISBN 978-80-903870-2-7. S. 160. 
 18. KONFRŠT, Jan; DOSOUDIL, Martin. Život v našich dlaních : povídání s Janem. [s.l.]: Euroservice 1999, 2003. 243 s. ISBN 80-903318-0-7. S. 1. 
 19. KONFRŠT, Jan. Co když to bylo tak... Přemýšlejme. [s.l.]: Euroservice 1999, 2013. 236 s. ISBN 978-80-903870-4-1. S. 3. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

ZÁMEČNÍK, Miroslav. Duše a křídla : Povídání na Cestě. [s.l.]: Euroservice 1999, 2009. 237 s. ISBN 978-80-903318-8-4. S. 10, 11; 236, 237. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]